اصلاح الگوهای ذهنی / بخش اول – قسمتی از کتاب نوبل فروش

 

برای اینکه الگوهای ذهنی خود را اصلاح کنیم، باید رسانه های خود را تغییر دهیم.

 

از امروز به بعد چگونه باشید

می خواهیم بدانیم از الان به بعد باید چه کار کرد؟ تا امروز هر چه شده و الگوها و برنامه های ذهنی ما را شکل داده از دستمان خارج بوده؛ اما از این لحظه به بعد به عهده خودمان است تا مسئولیت پذیر باشیم و به موفقیت برسیم. اما چگونه؟!

 

۱)     سپاسگزار باشید

اولین پیشنهاد من به شما آن است که سپاسگزار باشید. شاید بپرسید: سپاسگزاری چه ارتباطی به این دارد که اتفاق خوبی برای من بیوفتد؟ مولانا با زبان شعر به خوبی پاسخ می دهد:

شکر نعمت نعمتت افزون کند

کفر، نعمت از کفت بیرون کند

من می خواهم برایتان تحلیل کنم که چطور شکرگزاری به موفقیت شما در کسب و کارتان ختم می شود.

چرخه سپاسگزاری اول با توجه شروع می شود. این یعنی وقتی من می خواهم از همسر یا همکارم سپاسگزاری کنم، اولین کاری که باید انجام بدهم توجه به او است. باید توجه کنم تا بتوانم در او یک جنبه مثبت پیدا کنم.

پس اول توجه می کنم برای اینکه در او یک جنبه مثبت کشف کنم. بعدش چطور؟ می گوییم: متشکرم که این قدر خوب هستی که وقتی به خانه می روی کار می کنی. سپاسگزارم که این فروش بیشتر را انجام دادی. این سپاسگزاری برای من چه کار می کند؟

سپاسگزاری باعث می شود جنبه مثبت طرف مقابل بیشتر شود. مثلا همکار ما پس از سپاسگذاری از او، با خودش می گوید: «او قدر من را می داند. پس من امروز یک ساعت بیشتر سر کار می مانم و سعی می کنم امروز فروشم بیشتر باشد.» یا همسر ما می گوید: «سعی می کنم فردا شب هم غذای خوشمزه درست کنم.»

 

سپاسگزاری باعث می شود ویژگی مثبت طرف مقابل تقویت شود.

 

تا امروز هر چه شده و الگوها و برنامه های ذهنی ما را شکل داده از دستمان خارج بوده؛ اما از این لحظه به بعد به عهده خودمان است

تا امروز هر چه شده و الگوها و برنامه های ذهنی ما را شکل داده از دستمان خارج بوده؛ اما از این لحظه به بعد به عهده خودمان است

 

این سپاسگزاری چه ارتباط دیگری با موفقیت شما در فروشتان دارد؟

در چرخه فرصت هم مانند سپاسگزاری، ابتدا جنبه مثبتی از کار توجه ما را جلب می کند؛ و ما موفق به کشف آن در فضای کسب و کار خود می شویم. سپس همانطور که ما در سپاسگزاری از شخصی قدردانی می کردیم، در چرخه تشخیص فرصت هم طرح یا ایده ای به ذهن ما می رسد. این همان حس قدردانی است.

سپس نوبت به عمل می رسد. این عمل در چرخه سپاسگزاری، پاداشی است که دریافت می کنید و در چرخه تشخیص فرصت هم، ناب آفرینی است که انجام می شود. (مفهوم ناب آفرینی را اولین بار در دوره های آموزشی ام استفاده کردم و به معنای آن است که آن قدر ایده هایتان گل کند که تبدیل به محصولی ناب شود. روش تولید محصولی ناب را در دوره آموزشی مدیران برتر آموزش می دهم.)

پاداش در چرخه تشخیص فرصت، همان ناب آفرینی است. ما در دوره مدیران برتر، مفصل بر روی ناب آفرینی کار می کنیم. ناب آفرینی به این معناست که هر کاری را که می خواهیم انجام دهیم، بزرگ شروع نمی کنیم و آن را به کوچکترین واحد ممکن تبدیل می کنیم. سپس با عرضه آن به بازار، سعی میکنیم از آن بازخورد بگیریم و آن را بهبود دهیم. این چرخه تشحیص فرصت یکی از توانمندی هایی است که اکثر افراد موفق از آن برخوردار هستند.

اثر سپاسگزاری فوق‌العاده است. می توانید این اثر را تست کنید: به هر جایی وارد می شوید (چه وقتی در فروشگاهی وارد می شوید، چه وقتی مشتری وارد فروشگاه شما می شود، چه وقتی در اداره هستید) سعی کنید یک جنبه مثبت از طرف مقابل پیدا کنید و بلافاصله آن جنبه مثبت را به آن شخص گوشزد کنید. این کار معجزه می کند. به این نوع سپاسگزاری یا کشف جنبه مثبت، اصطلاحا کمپلیمان گویی می گویند.

همین جالا سعی کنید یک نکته مثبت از اولین نفری که به ذهنتان می رسد، بنویسید.

در یکی از کارگاه های آموزش ام که بیش از ۲۰۰ نفر حضور داشتند، از حاضرین خواستم که در لحظه یک ویژگی مثبت کنار دستی‌شان را بگویند. فضای فوق‌العاده‌ای ایجاد شده بود. همه لبخند می زدند و چهره ای راضی داشتند. بعضی از این نکات مثبت را می توانید بخوانید و ببینید که آن ها به کنار دستی‌شان چه گفتند:

 • روابط عمومی خوبی دارد
 • چقدر خوب می تواند احساساتش را بیان کند.
 • افراد زیادی را می شناسد و افراد زیادی هم او را می شناسند.
 • خیلی خوب میز شام را تزئین می کند.
 • سرعت تایپ بالایی دارد.
 • چقدر کم حرف است و پر مغز صحبت می کند.
 • همیشه لبخند بر روی لبانش است.
 • بسیار صادق است و سکوت را به دروغ گفتن ترجیح می دهد.
 • آدمی است که برای شنیدن حرف های دیگران صبر دارد و از شنیدن خسته نمی شود.
 • صدای دلنشینی دارد.
 • هر موضوعی را به خوبی دسته بندی و تحلیل می کند.
 • ذهنش بسیار پویا است.
 • خیلی ریزبین است و به چیزهایی که دیگران نمی بینند، توجه می کند.
 • بسیار پرمحبت و ایثارگر است. اول به بقیه حقوق می دهد و بعد خودش برمی دارد.
 • بیماری باعث نمی شود که او وظایفش را انجام ندهد. سرش برود، قولش نمی رود.
 • خیلی خوش خنده و خوش برخورد است.

 

فرکانسی که از این کار می گیرید مثبت ایت. به نظر شما آیا کسی هست که از این کار فرکانس منفی بگیرد؟ این ها همه اش از تاثیرات مثبت سخن گفتن و جنبه مثبت دیگران را دیدن است. نه تنها خودتان حس مثبت می گیرید، بلکه به دیگران هم حس مثبت می دهید. این یک جادویی هست که می توانید گارد افرادی را که در برابر شما هستند، بشکنید. اگر بتوانید در این مسئله خبره بشوید و به شخص مقابل در اوج عصبانیت، نکته مثبتی را یادآوری کنید، می توانید در فروش غوغا کنید!

اگر در اولین برخورد با مشتریانتان یک نکته مثبت از او بگویید، درجه معجزه بالاتر خواهد بود. این را تمرین کنید. میخواهید راه تمرینش را به شما بگویم؟

مثل من یک دفتر داشته باشید و سعی کنید هر شب قبل از اینکه بخوابید، سه تا پنج اتفاق مثبتی را که در آن روز برایتان افتاده، در آن یادداشت کنید. اصلا هم نیازی نیست که حتما آن دفتر را نگه دارید، اما حتما بنویسید. حتی می توانید آن را در موبایلتان بنویسید. الان در رسانه های اجتماعی موبایلی اتفاق خوبی وجود دارد و آن این است که شما می توانید به خودتان هم پیام بدهید. پس با استفاده از این ابزارها هم می توانید با پیام دادن به خودتان آن سه تا پنج نکته مثبت را یادداشت کنید و بعدا به خود یادآوری کنید.

 

تغییر الگوهای ذهنی به دست خودمان ممکن می شود.

تغییر الگوهای ذهنی به دست خودمان ممکن می شود.

 

برای سفارش کتاب نوبل فروش به این لینک مراجعه کنید.

 

یک راه سپاسگزاری از مشتری: فرایند فروش ساده!

برخی از شرکت ها فرایند فروش پیچیده ای دارند و موجب سردرگمی مشتری می شوند. مثلا این شرکت ها آنقدر درگیر کاغذبازی هستند که مشتری در هر خرید باید وقت زیادی را برای انجام تشریفات اداری صرف کند.

فرایند فروش خود را بررسی کنید و فلسفه وجود هر مرحله را زیر سوال ببرید. مثلا چرا مشتری باید برای واریز پول به بانک برود یا چرا این تعداد از افراد باید برگه خروج کالا از انبار را امضا کنند؟

در کسب و کار شما فرایند فروش چگونه است؟ چطور می توانید آن را ساده تر کنید؟

ساده بودن فرایند فروش، سپاسگزاری اثربخشی است که می توانید از مشتریانتان بابت انتخابشان داشته باشید.

اگر این کار را بکنید، آنها هم در عوض از شما راحت تر و بیشتر خرید می کنند و حتی شما را به دیگران هم معرفی می کنند.

 

از جادوگران سیاه فاصله بگیرید و به جادوگران سفید بپیوندید

 

۲)     زیاد یاد بگیرید و زیادتر اقدام کنید!

پس اولین راهی که به شما کمک می کند فروش خوبی در کسب و کارتان داشته باشید آن است که سپاسگزار باشید. دومین راه چیست؟

دومین راه این است که دنبال یادگیری باشید. اما یادگیری کافی نیست. یادگیری به علاوه اقدام فوری!

یک نکته را در همه برخوردهای خودم با افراد فوق العاده موفق (نه فقط موفق!) دیدم. از افراد فراموفق صحبت می کنم؛ افرادی که وقتی راه می روند از خود انرژی مثبت به جا می گذارند.

افراد فراموفق جادوگران سفیدی هستند که وقتی با آنها صحبت می کنید، پر از انرژی می شوید و حس می کنید باید کاری بکنید. اما در مقابل آنها جادوگران سیاه هستند که وقتی با آنها صحبت می کنید، فکر می کنید که هیچ کاری نمی توانید بکنید.

افراد فوق العاده موفق (جادوگران سفید) افرادی هستند که فاصله بین یادگیری و اقدام کردنشان کوتاه است؛ خیلی کوتاه، خیلی خیلی کوتاه؛ شاید به اندازه یک لحظه!

یعنی اگر در جلسه نکته ای را یاد می گیرند، وقتی از جلسه بیرون می روند به مشتری زنگ می زنند که آن نکته را پیاده کنند. در این جلسه در مورد چیزی که آموخته اند اگر ایده ای به ذهنشان می رسد، آن ایده را یک گوشه یادداشت می کنند که وقتی از جلسه بیرون رفتند، آن را انجام بدهند.

این افراد یاد می گیرند و در راستای یادگیریشان اقدام فوری می کنند. این دومین موردی است که می تواند باعث شود شما نگرشتان نسبت به کسب و کار تغییر کند و برای اینکه فروش بالا در کسب و کارتان داشته باشید آماده شوید.

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *