افراد خوش شانس چه ویژگی هایی دارند؟

افراد خوش شانس چه نظری در مورد شانس دارند؟

«من طرفدار پروپا قرص شانس هستم! این موضوع را هم فهمیدم که هرقدر بیشتر کار می کنم، شانس بیشتری به سراغم می آید!»

توماس جفرسون

همه ما همیشه خوش شانس نیستیم، درست است. اما بعضی آدم ها هستند که انگار به طرز عجیب و غریبی اکثر اوقات روی دور شانس هستند! احتمالا با خودتان فکر می کنید این انصاف نیست و زندگی خیلی بی رحمانه است.

اما بگذارید یک راز را با شما درمیان بگذارم: افراد خوش شانس این فرصت ها را کاملا تصادفی و الله بختکی به دست نمی آورند!

شما ممکن است نتوانید اوضاع اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، شرایط جغرافیایی، احتمال وقوع بلایای طبیعی و… را به خواست خودتان عوض کنید؛ اما می توانید اقبال بلندی را برای خود رقم بزنید. این روند ممکن است کمی طولانی باشد، اما کاملا ارزشش را دارد.

افراد خوش شانس با همان طوفان هایی در زندگی مواجه می شوند که بقیه افراد مجبورند پشت سر بگذارند. فرق آنها این است که در میان همان آشفتگی هم می توانند فرصت ها را تشخیص بدهند، به خودشان باور دارند و قدم های بزرگ و بارزی برمی دارند.

شما هم با دانستن خصوصیات این افراد می توانید زندگی تان را متحول کنید.

پس به این شش ویژگی توجه کنید:

 

افراد خوش شانس به حس شهودی خود اعتماد می کنند

بسیاری از ما بیش از حدی که لازم است به استدلال، منطق و توجیه وابسته هستیم؛ تا جایی که الهامات قلبی و شهودی خودمان را نادیده می گیریم.

آخرین باری که بعد از مطالعه، استدلال و اخذ یک تصمیم از خودتان پرسیدید:« آیا این کار حس خوبی به من می دهد؟» کی بوده است؟ اگر حس شما نسبت به موضوعی منفی بوده اما عقل حکم می کرده که آن را انجام بدهید، در نهایت چه کار کردید؟ یا اگر نسبت به چیزی حس خوب و هیجان مثبتی داشتید اما دیگران (و استدلال منطقی) شما را از آن بر حذر داشتند، کدام راه را در پیش گرفتید؟

اشتباه نکنید! منظورم این نیست که کلا عقل و منطق را کنار بگذارید یا از پیام های آن دوری کنید! می خواهم بگویم بین حس شهودی و دستورات عقلی تعادل ایجاد کنید.

افراد خوش شانس این مهارت را در خود تقویت کرده اند. آنها می دانند حسی که به دلشان افتاده است – چه مثبت باشد و چه منفی – نشانه ای است که باید به آن اعتنا کنند.

 

افراد خوش شانس به حس شهودی خود توجه می کنند.

افراد خوش شانس به حس شهودی خود توجه می کنند.

 

آنها ریسک می کنند!

آیا می دانید بزرگترین ریسکی که کسب و کار شما را تهدید می کند چیست؟ اینکه اصلا ریسک نکنید!!

تصور اینکه ساحل همیشه امن است، مثل آفتی است که محصول تلاش شما را می خورد. شما نه فقط در ساحل به دستاوردهای تازه نمی رسید، بلکه همیشه هم در امن و امان نخواهید بود!

ما معمولا تمایل داریم روی نگهداری از آنچه که الان داریم تمرکز کنیم، تا روی چیزهایی که می توانیم به دست بیاوریم. طبیعی است، و طبیعت هم طرفدار حفظ ثبات و روند همیشگی است. یعنی چی؟ یعنی اگر بخواهید تا این اندازه طبیعی رفتار کنید، پیشرفت محسوسی نخواهید کرد!

آن چیزی که از چشم دیگران «شانس، بخت و اقبال» می آید، معمولا حاصل همین قدم های بزرگ و بی‌پرواست. کسانی که شجاعت لازم را برای برداشتن چنین قدم هایی ندارند، موفقیت دیگران را در نتیجه شانس می بینند.

 

افراد خوش شانس چشم انتظار اتفاقات خوب هستند!

شاید شما قانون جذب را قبول نداشته باشید یا آن را خرافه بدانید، اما واقعیت های علمی از این قانون حمایت می کنند. متاسفانه یا خوشبختانه، این قانون مانند قانون جاذبه زمین عمل می کند. یعنی برای آن فرقی ندارد شما باورش دارید یا نه، چون کار خودش را می کند!

با این اوصاف، به نظر شما ذهنیت غالب و نوع افکار افراد خوش شانس مثبت است یا منفی؟ پاسخ واضح است!

شما هم این بیت را شنیده اید که می گوید:

یک عمر بدی کردی و دیدی ثمرش را

خوبی چه بدی داشت که یک بار نکردی؟

بیایید پیام آن را به این شکل بسط بدهیم: یک عمر افکار منفی و مملو از ترس و هراس داشتی و بسیاری اتفاقات منفی هم برایت پیش آمد. مثبت اندیشی چه سختی یا بدی داشت که حاضر نیستی امتحانش کنی؟

 

آنها نیمه پر لیوان را می بینند

این ویژگی تا حدودی زیرمجموعه خصوصیت قبلی است.  افراد خوش شانس کسانی هستند که با هر شکست یا مانع در مسیر، تسلیم نمی شوند.

ناپلئون هیل – نویسنده انگیزشی معروف – می گوید:« در هر مشقت و سختی، بذر پیشرفتی هم‌تراز آن یا حتی بزرگتر وجود دارد.» از این جمله به آسانی نگذرید. این فقط یک جمله انگیزشی قشنگ نیست؛ بلکه واقعیت شگرفی در آن نهفته است.

تا زمانی که مدام به نیمه خالی لیوان (یعنی کمبودها و نکات منفی) نگاه می کنید، هرگز متوجه آن شانس و اقبالی که به دنبالش هستید نمی شوید. دلیلش ساده است: نگاه شما به خلاف جهت آنهاست، پس پیدایشان نمی کنید!

 

افراد خوش شانس مثبت اندیش هستند.

افراد خوش شانس مثبت اندیش هستند.

 

این مطلب را هم بخوانید: نقش شانس در موفقیت کسب و کار چقدر است؟

 

افراد خوش شانس شکست را بخشی از مسیر می دانند

هیچ کس – تاکید می کنم – هیچ کس همیشه و در همه حال خوش شانس نیست!

همه ما گاهی به هر دلیلی با شکست یا موانع اجتناب ناپذیر مواجه می شویم.

افراد خوش شانس هم از این قانون مستثنا نیستند؛ اما نگرشی استثنایی و عالی دارند!

انگیزه قوی و باور قلبی این افراد به موفقیت، سوخت لازم را برای تلاش هایشان تامین می کند. آنها همیشه راهی برای پیشرفت پیدا می کنند، حتی زمانی که دچار مشکل می شوند. چرا؟ چون شکست و موانع را قسمتی طبیعی و حتمی در هر مسیر می بینند. آنها می دانند هرازگاه اوضاع آن جور که می خواهند یا برنامه ریخته اند پیش نمی رود.

این آگاهی به افراد خوش شانس کمک می کند که جا نزنند، عقب نکشند و آن قدر پیش بروند تا به هدف برسند. این در حالی است که دیگران تصور می کنند آنها موفق می شوند، چون خوش شانس هستند! بدون اینکه از میزان شکست ها یا عقبگردهای این اشخاص خبر داشته باشند.

 

در جمع افراد خوش شانس دیگر قرار می گیرند

آدمیزاد موجودی اجتماعی است که خیلی هم تحت تاثیر محیط و اطرافیان خودش قرار می گیرد. خیلی هم راحت نیست که در میان آدم های نالان و ناامید باشیم و بتوانیم به تلاش و امیدواری ادامه بدهیم.

افراد خوش شانس خودشان را در جمع کسانی قرار می دهند که مثل خودشان هستند. خیلی از آنها هم اعتقاد دارند شانس دیگران می تواند برای آنها هم شانس به همراه بیاورد! حضور داشتن در جمع کسانی که پرانگیزه، شاد، پرتلاش و دارای دیدگاه های مثبت هستند باعث می شود خود ما هم کم کم شبیه آنها بشویم.

همین جا یک موضوع مهم را با شما درمیان می گذارم: شانس هم مثل هر چیز مثبت دیگری در زندگی، جذب آدم هایی با حال و هوای مثبت می شود!

 

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و نوری در ذهن تان روشن شده باشد!

آیا شما این ویژگی ها را در دوستان و آشنایان خوش شانس خود تشخیص داده اید؟ آیا موردی هست که بتوانید به این لیست اضافه کنید؟

این متن برگرفته از یکی از مقاله های سایت Forbes است.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *