انواع روش های بازاریابی را بشناسیم

انواع روش های بازاریابی را می شناسید؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که بازاریابی ممکن است صدها نوع و روش مختلف داشته باشد؟

ما در زمانی زندگی می کنیم که رقابت در هر عرصه ای بالاست. امکان ندارد وارد حیطه ای از کسب و کار بشوید و در آن لااقل ده‌ها رقیب جدی و کاربلد وجود نداشته باشد.

بازاریابی همان عامل مهمی است که باعث می شود به چشم مشتری بیایید. بازاریابی درست، شما را در ذهن مشتری برجسته و حتی وسوسه‌انگیز جلوه می دهد.

پیش از آنکه روش مناسب را برای کسب و کار خودتان انتحاب کنید، بهتر است انواع روش های بازاریابی را بشناسید. شما می توانید با توجه به نوع کسب و کار، زمان یا منابعی که در اختیار دارید، بودجه، مهارت، نوع بازار هدف و… روش دلخواه خود را پیدا کرده و به کار ببرید. به همین دلیل روش هایی که در این مقاله معرفی می شوند هیچ کدام نسبت به دیگری دارای اولویت نیست.

 

بازاریابی از طریق نمونه رایگان

این یکی از انواع روش های بازاریابی قدیمی است که امروز هم کاربرد دارد.

شما هم حتما کیوسک‌های کوچکی را در هایپرمارکت‌ها یا نمایشگاه‌ها دیده اید که در آن محصولات یک شرکت به صورت محدود و رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد. البته این روش بیشتر توسط کسب و کارهایی مورد استفاده قرار می گیرد که محصولات خوراکی، نوشیدنی، آرایشی و بهداشتی تولید یا عرضه می کنند.

 

بازاریابی دهان به دهان

این شاید قدیمی ترین مدل بازاریابی باشد که هنوز هم جزو بهترین و پربازده‌ترین روش ها محسوب می شود.

خود ما هم به شرکت یا محصولی که مشتری ها از آن راضی هستند (و حتی تبلیغش را می کنند) خیلی بیشتر از انواع دیگر تبلیغات اعتماد می کنیم.

بازاریابی دهان به دهان یک شبه اتفاق نمیوفتد؛ بلکه حاصل مدت ها خدمت‌رسانی صادقانه و باکیفیت به مشتری هاست. از طرفی دیگر، به شدت هم شکننده و ناپایدار است. چون خبر پایین بودن کیفیت محصولات، خدمات، پشتیبانی یا برخورد بد شما با یک مشتری، با سرعت بیشتری پخش می شود!

این روش دقیقا مصداق ایجاد اعتماد است : بسیار دشوار به وجود می آید و ممکن است به آسانی از دست برود.

 

بازاریابی از طریق ایجاد امتیاز خاص برای مشتری ها

یکی از انواع روش های بازاریابی که بازده خوبی هم دارد، قائل شدن امتیازی خاص برای مشتری ها است. به طور مثال، شرکت شما ممکن است تصمیم بگیرد به مشتری هایی که اولین خرید خود را انجام می دهند تخفیف بدهد؛ یا برای مشتری هایی که در سال گذشته بیش از سه بار خرید داشته اند یک هدیه بفرستد.

به این ترتیب، افراد بیشتری تمایل پیدا می کنند که به جمع مشتری های شما بپیوندند.

 

بازاریابی از طریق تبلیغات آنلاین

این نوع بازاریابی به نسبت تبلیغات شهری، رادیویی و تلویزیونی هزینه به مراتب کمتری دارد. اگر صاحب یک کسب و کار کوچک یا استارتاپ هستید، چنین تبلیغاتی بیشتر به دردتان می خورد.

البته تبلیغات در فضای مجازی هم باید خلاقانه، جالب توجه و بکر باشد. اگر نه مخاطب خیلی سریع و آسان آن را نادیده می گیرد.

 

دستگاه فروش نوشیدنی کوکاکولا که اگر کسی آن را بغل می کرد، یک قوطی نوشابه رایگان از دستگاه دریافت می کرد!

 

بازاریابی از طریق خلاقیت در دنیای واقعی

منظورم از دنیای واقعی، دنیای غیرمجازی است!

این روزها تمام قسمت های شهر پر از بیلبوردهای تبلیغاتی است؛ تا جایی که ذهن ما آنها را بخشی از محیط اطراف تصور می کند و نادیده می گیرد.(البته به جز مواقعی که ایده تبلیغاتی خیلی هیجان انگیز باشد!)

پس شرکت های بزرگ که سرمایه بیشتری برای بخش بازاریابی دارند، باید راه های خلاقانه‌تری را در پیش بگیرند.

به طور مثال، چند وقت پیش شرکت کوکاکولا ماشین های فروش الکترونیکی جالبی طراحی کرده و در بعضی شهرها قرار داده بود. اگر مشتری این ماشین را بغل می کرد، یک قوطی نوشیدنی مجانی دریافت می کرد! چنین ایده ای نه تنها روی احساسات مشتری ها اثر مستقیم و مثبت گذاشت؛ بلکه باعث شد مردم بیشتر به اهمیت در آغوش گرفتن یکدیگر فکر کنند.

 

بازاریابی از طریق ایجاد محتوای مناسب

این یکی از انواع روش های بازاریابی است که با ظهور و گسترش اینترنت پدیدار شده است.

با ایجاد محتوای تازه، موثق و مناسب درباره خدمات یا محصولات خود، مشتری را نسبت به کاری که انجام می دهید آگاه کنید.

زمانی که مشتری بداند شما دقیقا چه چیزی به او ارائه می دهید، بهتر می تواند درباره خرید آن تصمیم بگیرد.

شما در محتوایی که تولید می کنید باید نکات برجسته محصول خود را که باعث ایجاد ارزش یا کیفیت در زندگی خریدار می شود، شرح بدهید.

محتوایی که تولید می کنید باید بر اساس استانداردهای سئو باشد؛ در غیر این صورت در نتایج سرچ گوگل جایگاه مناسبی نخواهید داشت.

در ایجاد محتوا با مخاطب روراست باشید و جملات تکراری سایت های دیگر را کپی نکنید. این موضوع در نهایت باعث جلب اعتماد مخاطب خواهد شد.

 

بازاریابی از طریق شرکت در بازارچه های خیریه و کمپین ها

مهم نیست کسب و کار شما کوچک است یا بزرگ، سعی کنید همیشه جلوی چشم مشتری ها باشید!

بازارچه های خیریه معمولا غرفه هایی با قیمت مناسب اجاره می دهند. شما می توانید از این فضا برای معرفی و فروش محصولات خود استفاده کنید. چنین فرصت هایی به شما اجازه می دهد با مشتری ملاقات کنید و حرف و نظرش را به صورت مستقیم بشنوید.

 

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

تقریبا همه ما در روز، دقایقی را در فضای شبکه های اجتماعی می گذرانیم. در این بین، صفحه ها و کانال هایی وجود دارد که به آنها علاقه بیشتری داریم و تمام مطالب جدیدشان را دنبال می کنیم.

به همین دلیل، استفاده ازشبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام یکی از انواع روش های بازاریابی پرطرفدار و پربازده است.

 

بازاریابی از طریق ایمیل و تلفن همراه

این هم یکی از انواع بازاریابی است که با بیشتر شدن کاربران تلفن همراه و ایمیل، پدیدار شد.

این روش هرچند تا چند سال پیش خوب جواب می داد؛ اما مدتی است که دیگر بازدهی بالا ندارد. چون مردم از حجم بالای پیام های تبلیغاتی روی گوشی همراه یا ایمیل خود خسته و کلافه شده اند.

این روش فقط زمانی جواب می دهد که خود مشتری آن را تقاضا کرده باشد. در این حالت، احتمال باز کردن پیام توسط او بیشتر است.

 

بازاریابی از طریق کمپین یا مسابقه

این یکی از انواع روش های بازاریابی است که تا حدود زیادی با کودک درون مخاطب ارتباط برقرار می کند.

اگر می خواهید مسابقه یا کمپین شما توسط خود مردم به یکدیگر معرفی شود، باید کاری کنید که آنها هیجان‌زده بشوند. این هیجان همیشه در نوع و مقدار جایزه نیست! بلکه بهتر است در طراحی خود کمپین یا مسابقه به کار رفته باشد.

به طور مثال، فضایی ایجاد کنید که مشتری ها به صورت آنلاین یا واقعی، با هم بازی کنند و مسابقه بدهند. یا برای آنها نقشه گنج طراحی کنید. از ایده های تکراری و خسته‌کننده مثل  مسابقه عکس گرفتن با محصول، به شدت پرهیز کنید.

 

بازاریابی درون شرکت یا سازمان

این نوع از بازاریابی زمانی ممکن می شود که مشتری با شرکت شما تماس گرفته یا شخصا به دفترتان آمده است.

در این حالت باید از اصول زبان بدن و فن بیان بیشترین استفاده را بکنید. مشتری را بمباران اطلاعاتی نکنید. او را در منگنه قرار ندهید و کاری نکنید که احساس اجبار کند.

سعی کنید نقش مشاور و دلسوز او را داشته باشید. قصد شما باید کمک کردن باشد، نه به زور چیزی را فروختن.

 

تامز شوز به مشتریان خود قول داد که به ازای خرید هر جفت کفش، یک جفت کفش به کودکان کم بضاعت هدیه بدهد.

 

بازاریابی از طریق علایق و نگرانی های مشترک

اسم آن کمی عجیب به نظر می رسد، اما یکی از بهترین روش های بازاریابی است.

حتما شما هم فروشگاه‌ها، صفحه های مجازی و… را دیده اید که ادعا می کنند درصدی از فروش محصولات خود را به محک، بهزیستی، پناهگاه حیوانات و… می بخشند.

این روزها اکثر افراد دغدغه محیط زیست، افراد کم بضاعت، بیماران و حیوانات بی سرپرست را دارند. یکی از نمونه های موفق چنین بازاریابی مربوط به کارخانه کفش‌سازی Toms Shoes است. این شرکت در یک دوره، به مشتریان قول داد به ازای هر یک جفت کفشی که خریداری شود یک جفت کفش رایگان به کودکان فقیر می دهد.

یادتان نرود: صادق باشید! از قدیم می گویند ماه پشت ابر نمی ماند. از دغدغه ها و نگرانی های خیرخواهانه مشتری های خود سوءاستفاده نکنید. در عوض، مطمئن باشید برکت و فروش بالا در کارتان سرازیر خواهد شد.

 

 

انواع روش های  بازاریابی بسیار بیشتر است

ما در این مقاله که تا حدودی برگفته از این صفحه بود، سعی کردیم شما را با بعضی از پرکاربردترین و پربازده‌ترین انواع روش های بازاریابی آشنا کنیم. البته این روش ها به همین تعداد محدد نمی شوند. از طرف دیگر، توضیح و تشریح هر روش فقط در قالب یک مقاله ممکن نیست.

اگر شما به یادگیری موارد بیشتر و توضیحات مفصل در این زمینه علاقه دارید، پیشنهاد می کنم با کلیک روی بنر زیر به صفحه فیلم سمینار نوبل فروش ۲ رفته و از نحوه دریافت این فیلم مطلع شوید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *