اهمیت مدیریت منابع انسانی در چیست؟

اهمیت مدیریت منابع انسانی موضوعی است که کمتر به آن توجه می شود. البته، جای تاسف دارد. چون همان طور که بارها اشاره کرده ام، نیروی انسانی اجزای زنده و پویای پیکر هر کسب و کاری هستند. سلامت و عملکرد درست تک به تک افراد، تاثیر مستقیم روی نتایج کل کسب و کار دارد.

کارکنان شما بزرگترین سرمایه‌تان هستند؛ به همیل دلیل یکی از راه ها برای پیشبرد اهداف شرکت، توجه به اهمیت مدیریت منابع انسانی است.

در این مقاله سعی می کنیم دلایل این اهمیت را بررسی کنیم.

 

بخش منابع انسانی اصولا چه وظایفی دارد؟

به صورت خلاصه می توانیم بگوییم منابع انسانی بخشی از هر شرکت است که وظیفه استخدام، اخراج و ارتقاء عملکرد کارکنان را به عهده دارد.

در سال های اخیر حیطه وظایف مدیران منابع انسانی گسترده تر شده و مسائلی مانند مرخصی ها، آموزش ها، امنیت محل کار و… را هم شامل می شود. از طرف دیگر این بخش نقش مهمی در ایجاد فرهنگ سازمانی مثبت ایفا می کند که حاصل آن تعامل بهتر و خلاقیت بیشتر کارکنان است.

 

اهمیت مدیریت منابع انسانی در چیست؟ چرا این بخش تا این اندازه مهم است؟

اهمیت نیروی انسانی در کسب و کارهای کوچک معمولا نادیده گرفته می شود. اکثر کارآفرینان به خوبی و قدرتمندانه کار خود را آغاز می کنند؛ و فقط زمانی به فکر مدیریت درست منابع انسانی میوفتند که با کارکنان خود به مشکل رسیده باشند. البته دلیل دیگر این است که کارآفرینان حس می کنند خودشان کنترل همه چیز را در دست دارند؛ تا حدودی هم درست فکر می کنند. اما زمانی که تعداد کارکنان بیشتر می شود دیگر نمی شود اوضاع را به آسانی تحت تسلط نگه داشت.

همان طور که گفتیم اهمیت مدیریت منابع انسانی فقط در استخدام، اخراج یا بررسی حقوق پرسنل نیست. امروزه نظارت بر تمام جنبه های روابط انسانی، تعاملات کاری و حفظ فرهنگ سازمانی از وظایف بخش نیروی انسانی است.

متاسفانه یا خوشبخانه، بدون ایجاد جوی مثبت، پایدار و کارآمد بین کارکنان شرکت، بسیاری از اهداف تجاری به واقعیت تبدیل نمی شوند.

با این توضیحات متوجه می شویم که اهمیت مدیریت منابع انسانی در چیست.

 

ایجاد انگیزه و هدف در کارکنان از وظایف بخش نیروی انسانی است.

ایجاد انگیزه و هدف در کارکنان از وظایف بخش نیروی انسانی است.

 

وظایف اصلی و اساسی بخش منابع انسانی چیست؟

بخش منابع انسانی این وظایف اصلی را به عهده دارد:

 • استخدام و اخراج نیروی انسانی
 • هماهنگ کردن نیروهای جدید با فضای کار
 • آموزش نیروهای جدید
 • نظارت بر عملکرد مفید و بازده کاری کارکنان
 • رسیدگی به مشکلات و پیشنهادهای نیروی انسانی
 • رسیدگی و سازمان دهی به مسائل حقوقی و قانونی کارکنان (به طور مثال بیمه اجباری یا تکمیلی)
 • ایجاد امنیت فضای کار
 • ایجاد روابط مثبت و مفید بین کارکنان در چارچوب استانداردهای فضای کار
 • ایجاد و حفظ فرهنگ سازمانی مثبت

با یک نگاه کوتاه به همین فهرست متوجه می شویم که اهمیت منابع انسانی در هر شرکت یا سازمان چقدر بالاست.

در سال های اخیر شرکت ها به این بخش بهای بیشتری داده اند، با وجود این هنوز هم – متاسفانه – بعضی از صاحبان کسب و کار چنین بخشی را چندان مهم و حیاتی نمی دانند.

 

منابع انسانی چه قوانین و مقرراتی را وضع می کند؟

برای اینکه بخش منابع انسانی بتواند نظم و آرامش فضای کار را تامین کند، باید قوانین و مقرراتی را تعیین کند که کارکنان ملزم به رعایت آنها باشند.

این قوانین شامل چنین مواردی می شوند:

 • ساعت شروع و پایان کار
 • ساعت و مدت زمان صرف ناهار، نماز و…
 • زمان و مدت مرخصی ها
 • قوانینی برای امنیت فیزیکی و روانی کارکنان (مثل ممنوعیت سیگار کشیدن در فضای کار و تخصیص یک فضای مجزا برای افراد سیگاری)

شاید بعضی از مقررات برای شرکت های کوچک توجیهی نداشته باشد. از طرف دیگر، ممکن است بعضی سازمان ها یک سری قوانین را با توجه به صلاحدید و شرایط خود، تغییر بدهند. مهم این است که در این مقاله با اهمیت منابع انسانی و وظایف آن آشنا بشویم.

 

چه مشکلاتی سر راه مدیران منابع انسانی در ایران وجود دارد؟

شرکت ها و سازمان ها در ایران همچنان در حال گذر از روش های سنتی مدیریت به شیوه های مدرن آن هستند. به همین دلیل برای بخش منابع انسانی و مدیریت آن هم مشکلاتی وجود دارد. عمده چنین مشکلاتی را می توانیم به این صورت بیان کنیم:

 • صاحبان کسب و کار اصولا نیازی برای این بخش نمی بینند و اهمیت منابع انسانی را درک نمی کنند.
 • اکثر افراد مدیریت منابع انسانی را مختص شرکت ها و سازمان های بزرگی می دانند که صدها پرسنل دارند.
 • برخی از صاحبان کسب و کار، وظیفه منابع انسانی را یک طرفه می بینند. یعنی تصور می کنند مدیریت این بخش باید حداکثر کار و خروجی را از کارکنان بگیرد و امتیازی هم برای آنها قائل نشود.
 • برخی سازمان‌ها مدیریت منابع انسانی را در حد واحد تدارک دیده و این بخش را در تصمیم‌گیری‌های مهم دخیل نمی کنند.
 • برخی صاحبان کسب و کار انتظار نتایج فوری از سیاست های منابع انسانی دارند. در حالی که جا انداختن مقررات و فرهنگ سازی یک پروژه زمان‌بر است.

 

مدیریت منابع انسانی باید وظایف و مقررات پرسنل را به خوبی برای آنها توضیح بدهد.

مدیریت منابع انسانی باید وظایف و مقررات پرسنل را به خوبی برای آنها توضیح بدهد.

 

اهمیت منابع انسانی هر روز بیشتر درک می شود

خوشبختانه اهمیت منابع انسانی هر روز بیشتر از قبل درک و فهمیده می شود.

صاحبان کسب و کار متوجه شده اند مدیریت نیروی کار و بخش های مختلف شرکت، دیگر به روش سنتی و یک‌نفره قابل اجرا نیست. با بالا رفتن سطح سواد و فرهنگ کارکنان، انتظار آنها از حداقل استانداردهای محل کار بالا رفته است.

زمانی که محیط کار از نظر فیزیکی و روانی امن باشد، حق و حقوق هر یک از کارکنان مشخص و قابل پیگیری بوده و رفتار پرسنل هم مناسب باشد، بازده کاری به طرز محسوسی بهتر و بیشتر می شود.

جالب است که تاثیر عملکرد مدیریت منابع انسانی حتی برای مراجعه‌کنندگان و مشتری ها هم قابل لمس است. در شرکتی که کارکنان حس خوبی داشته باشند، با آرامش کار کنند، هر کدام وظایف دقیق خود را بدانند و مقررات را رعایت کنند، کار مشتری هم به نحو احسن انجام می شود و خشنودی او را به همراه خواهد داشت.

فراموش نکنید که نیروی انسانی شما، حکم اجزای زنده کسب و کار شما را دارند. پس لازم است که برای محافظت از این اعضا و کمک به عملکرد بهتر آنها، به بخش منابع انسانی بهای بیشتری بدهید.

 

راستی!

می دانید حذف چهار صفر از پول ملی چه تاثیری در مدیریت پرسنل شما دارد؟ پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *