ایده های خلاقانه کسب و کار برای تازه کارها

ایده های خلاقانه کسب و کار؟ ای بابا! چه ایده ای! وارد هر کاری بشوی قبل از تو هزار نفر تا آخرش را رفتند! جایی برای ما باقی نمانده!

مطمئنم شما جزو دسته بالا نیستید. یعنی همان کسانی که مدام منفی بافی می کنند. از کجا مطمئنم؟ از آنجا که دارید این مقاله را می خوانید! پس معلوم است که ناامید نیستید و دنبال ایده های خلاقانه کسب کسب و کار هستید.

می دانم شما هم احتمالا نگران اوضاع تیره و تار اقتصادی هستید. پس به این سوال من جواب بدهید: چند درصد ایده های جالب و انقلابی در دوران رفاه و آسایش متولد شده اند؟

خیلی کم! از قدیم می گویند «نیاز مادر اختراع است.» پس اوضاع دشوار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و… به روشن شدن ذهن ما بیشتر کمک می کند. در چنین دورانی نیازهای زیادی وجود دارد که باید رفع شوند.

 

 

ایده های خلاقانه کسب و کار را از کجا پیدا کنیم؟

از زندگی روزمره.

در قدم اول، مهارت ها و توانایی های خودتان را مشخص کنید. شما ممکن است طراح ماهری باشید اما چیزی از خدمات ماساژ ندانید. پس بهتر است به جای گذراندن دوره های ماساژ ( و صرف پول، زمان و انرژی برای آن) روی مهارتی که در حال حاضر دارید تمرکز کنید.

در قدم بعدی، اجازه بدهید چشم ها و گوش ها شما را هدایت کنند. نیازهای خودتان، دوستان، افراد خانواده، همکاران و… را ببینید. از چه چیزی غر می زنند؟ وقت انجام کدام کار را ندارند؟ دلشان می خواهد چه وظیفه ای از روی دوششان برداشته شود؟

لازم نیست همان روز اول  با ایده ای عالی و قابل اجرا برخورد کنید. کمی زمان بدهید. هر چیزی را که به ذهن تان می رسد بنویسید و نگه دارید.

هرازگاه به این نوشته ها برگردید و ببینید کدام یکی بهتر است. کدام ایده قابلیت اجرایی دارد، کدام یکی را می توان با کمی تغییر عملی کرد و…

 

معرفی ایده های خلاقانه کسب و کار و زمینه های آنها

برای اینکه دید بهتر و بازتری نسبت به این موضوع پیدا کنید، در اینجا زمینه هایی را معرفی می کنم که پتانسیل بالایی برای ایجاد کسب و کار جدید دارند.

این زمینه ها در بازار کسب و کار امروزی جایگاه خوب و در حال رشدی دارند. شاید علایق و مهارت های شما در یکی از این زمینه ها بتواند انقلابی به پا کند!

 

طراحی رزومه

عجیب به نظر می رسد؟

اگر بدانید کارفرماها اغلب فقط چند ثانیه صرف نگاه کردن به هر رزومه می کنند، متوجه اهمیت این موضوع می شوید.

رزومه ای که طراحی جالبی داشته باشد و بیشترین اطلاعات را در نگاه اول منتقل کند، شانس بیشتری برای مصاحبه حضوری پیدا خواهد کرد. متاسفانه اغلب افراد مهارت یا خلاقیت کافی برای طراحی مناسب رزومه هایشان را ندارند. به همین دلیل طراحی رزومه می تواند یک ایده پولساز درست و حسابی باشد!

 

بلاگر شدن

آیا در حیطه خاصی صاحب سبک هستید؟ آیا اطرافیان مدام نظر شما را راجع به موضوع خاصی می پرسند؟ آیا خودتان عاشق تجربه های جدید و ایجاد اطلاعات هستید؟

پس بلاگر شدن می تواند از ایده های خلاقانه کسب و کار برای شما باشد. یک بلاگر ابتدا حیطه عملکرد خود را انتخاب می کند (مثلا سفر یا مراقبت از پوست) سپس دیگران را با تجربه ها، دانش و دستاوردهای خودش آشنا می کند.

زمانی که سایت یا صفحه شما به مرجع قابل اعتمادی برای مخاطبان تبدیل شد، اسپانسرها و درخواست های تبلیغ با قیمت های مختلف از راه خواهند رسید.

هم درآمدزایی می کنید و هم به کاری که دوست دارید می پردازید.

 

ایده های ایجاد کسب و کار نامحدود هستند.

ایده های ایجاد کسب و کار نامحدود هستند.

 

نگهداری از کودکان

این روزها اکثر پدر و مادرها شاغل هستند.

شاید بعضی از آنها دوست نداشته باشند کودک خود را به مهدکودک بفرستند. شاید هم فرزندشان مدرسه می رود و عصرها تا زمانی که آنها برسند، تنها می ماند.

شما می توانید خودتان به نگهداری از کودکان مشغول شوید؛ یا شرکت کوچکی تاسیس کنید که چنین خدماتی را ارائه بدهد.

 

آموزش های آنلاین

لازم نیست همیشه قدم های بزرگ بردارید یا سرمایه اولیه زیادی داشته باشید.

آیا در هنر یا فنی تجربه و مهارت دارید؟ به دیگران آموزش دهید!

این روزها به کمک فضای مجازی، ایده های خلاقانه کسب و کار بهتر و سریع تر عملی می شوند. می توانید از اپلیکیشن های مختلف هم برای برقراری ارتباط با هنرجویان خود استفاده کنید و به آنها آموزش بدهید.

این ایده خیلی هم به نفع دیگران است. به طور مثال ممکن است شخصی در شهر دیگری باشد و آنجا آموزشگاهی نباشد که به او زبان روسی آموزش بدهد. از طرفی شما به این زبان مسلط هستید اما هزینه دایر کردن آموزشگاه را ندارید.

خب، با کمی تبلیغ در فضای مجازی می توانید زبان آموزانی از سراسر کشور پیدا کنید و از طریق اینترنت به آنها آموزش بدهید.

 

تولید محتوا

تولید محتوا امروزه یکی از شغل های رو به رشد در سطح بین المللی است. همان طور که ارائه و معرفی محصولات و خدمات در فضای مجازی رونق بیشتری پیدا می کند، ایجاد محتوای مناسب حرف اول را می زند.

اگر نویسنده خوش ذوق، مترجم ماهر یا گرافیست خلاقی هستید، احتمالا می توانید در این زمینه وارد شوید.

شاید هم بتوانید گروهی از تولیدکنندگان محتوا را جمع کرده و سفارشات مختلف دریافت کنید. یعنی خودتان محتوا تولید نکنید، بلکه آن گروه را مدیریت کرده و برایشان سفارش جور کنید…. در نهایت سهم خودتان را از دستمزد هر سفارش بردارید.

 

این مطلب را هم بخوانید: کارآفرین کیست؟ ۱۵ ویژگی برای اینکه یک کارآفرین موفق بشوید.

 

برگزارکننده مجالس

این یکی از ایده های خلاقانه کسب و کار است که هیچ وقت کهنه نمی شود.

مجالس مختلف اعم از عروسی، تولد، ترحیم و… همیشه برگزار می شوند. این مراسم ممکن است در سالن هتل های بین المللی یا در یک آپارتمان کوچک شخصی برپا شوند. شما می توانید با توجه به بودجه، سلیقه و محلی که مراجع در نظر دارد، به او در برگزرای مجلس کمک کنید.

 

نقاشی خلاقانه ساختمان

آیا نقاش هنری ماهری هستید؟ شاید بتوانید روی دیوارهای داخلی ساختمان ها هم هنرنمایی کنید!

این روزها محدودیتی برای زیباسازی فضای داخلی خانه ها وجود ندارد. شاید افرادی باشند که نقاشی شما را روی دیوار اتاق خواب، بیشتر از انواع کاغذدیواری دوست داشته باشند.

 

فروش آنلاین کتاب های دست دوم

بعضی ها اهل مطالعه هستند، اما هزینه کتاب های نو برایشان سنگین است. از طرف دیگر، هر کسی فرصت ندارد که به خیابانی مثل انقلاب تهران برود تا کتاب های دست دوم را بررسی کند.

شما می توانید خرید و فروش کتاب دست دوم را وارد فضای مجازی بکنید. مطمئنم مشتری هایی از سراسر کشور پیدا خواهید کرد.

 

نظم دهنده وسایل شخصی یا کاری

این یکی از ایده های خلاقانه کسب و کار بسیار مفید است! بعضی ها به قدری ذهن یا زندگی شلوغی دارند که فرصت نظم دهی به وسایل شخصی و کاری خود را ندارند. آنها به کسی احتیاج دارند که به این وضع آشفته نظم بدهد.

شاید شما بتوانید این خدمت را به دیگران ارائه بدهید. احتمالا بتوانید روش های جدید و ساده ای برای نظم دهی به وسایل پیدا کنید. روش هایی که سریع یا حتی مفرح باشند و بتوانند افراد شلخته را منظم تر کنند!

 

ارائه دهنده غذای خانگی

این ایده شاید خیلی جدید نباشد، اما هنوز جای رشد دارد.

شما می توانید از آشپزخانه خانه خودتان شروع کنید. غذاهای سالم و خوشمزه بپزید و همسایه ها یا شرکت های نزدیک را از شر فست فود خلاص کنید.

هیچ چیز جای غذای خانگی را نمی گیرد. خصوصا که روش پخت و پز خانگی سالم تر از رستوران ها و فست فودهاست.

 

هر کسی می تواند کسب و کار خود را راه بیندازد.

هر کسی می تواند کسب و کار خود را راه بیندازد.

 

چطور برای پیدا کردن ایده های خلاقانه کسب و کار کمک بگیریم؟

از نظر ما در تیم ابر طلایی، این ایده ها نامحدود هستند. روز به روز هم ممکن است تغییر کنند یا بیشتر بشوند.

ما سعی می کنیم هرازگاه این ایده ها را در کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام مجموعه به اشتراک بگذاریم.

اما معجزه واقعی در دوره مدیران برتر اتفاق می افتد. در این دوره ما به شما کمک می کنیم جایگاه و توانایی های خود را پیدا کرده و قدم های عملی را بردارید.

ایده های خلاقانه کسب و کار تا زمانی که در حد ایده باقی بمانند، ارزشی ندارند. شما باید اقدام فوری بکنید. قدم بردارید و از حاشیه خارج شوید…. وارد میدان بشوید! در دوره مدیران برتر ما دست شما را می گیریم و کمک می کنیم که این مراحل را طی کنید.

البته پیش از ثبت نام در این دوره، باید یک مصاحبه حضوری رایگان را پشت سر بگذارید. با کارشناسان ما از طریق این لینک تماس بگیرید تا وقت مصاحبه شما را مشخص کنند.

 

حالا شما بگویید…

چه ایده های خلاقانه کسب و کاری بوده که نظر شما را جلب کرده باشد؟ آیا آن ایده قبلا به ذهن خودتان رسیده بود؟ به نظرتان صاحب آن کسب و کار چطور و چرا به ایده اولیه رسیده بوده؟ به نظرتان در همان زمینه هنوز جایی برای رشد کسب و کارهای بیشتر وجود دارد؟

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *