بازارگردی علی درجزینی

بازارگردی با علی درجزینی – نمایشگاه ایران پلاست (قسمت اول)

همیشه درس هایی هست که فقط با مشاهده نزدیک یاد می گیریم ، هرقدر هم که مطالب آموزنده بخوانیم و دوره های آموزشی شرکت کنیم.

به همین دلیل، علی درجزینی ما را همراه خودش به تورهای کوتاه بازارگردی می برد. در بازارگردی به نکات جالب و جدیدی می رسیم که می تواند برای همه ما کاربردی باشد.

پس با ما همراه باشید که می خواهیم سری به نمایشگاه ایران پلاست سال ۹۸  بزنیم!

علی درجزینی درباره بازارگردی توضیح می دهد

علی درجزینی درباره این اقدام تازه توضیح می دهد:

«مجموعه برنامه های بازارگردی با علی درجزینی در مراکز تجاری، بازارها، نمایشگاه ها و هر جایی که تعدادی کسب و کار دور هم جمع شده باشند، حضور پیدا می کند تا بتواند نقاط قوت و ضعف هر کدام را ببیند و با ایده های آنها آشنا بشود. به این ترتیب شما هم می توانید از این نکات استفاده کنید.»

باقی مطالب را هم از زبان ایشان می خوانیم:

در گشت و گذاری که در نمایشگاه ایران پلاست داشتم فقط یک غرفه مربوط به اسباب بازی دیدم. اتفاقا چقدر جای همچین تولیداتی خالی است. به نظر می آید اگر تولیدکنندگان اسباب بازی بیشتری حاضر می بودند، می توانستند بهتر جواب بگیرند.

در مورد تولید ظروف پلاستیکی هم دو، سه غرفه دیدم که خوب کار کرده بودند.

اما نکته نه چندان جالب، بحث دکوراسیون غرفه هاست. خصوصا در چنین نمایشگاهی که می شود چیدمان متنوع و جالبی برای غرفه ها در نظر گرفت.

من تا پیش از این در اکثر صنایع دیده بودم که کسب و کارها معمولا به دو گروه از متخصصین پول نمی دهند: حقوق‌دان و مالی‌چی (حسابرس خبره). اما در این نمایشگاه مطمئن شدم که اهمیت دکوراسیون حرفه ای غرفه در نمایشگاه هم نادیده گرفته می شود. دکوراسیون غرفه بحث خیلی مهمی است.

به نظر می آید اکثر غرفه ها یا بدون هیچ فکر و ایده ای چیده شده اند، یا فقط نظر دوستان و اطرافیان غیرمتخصص در دکور آنها استفاده شده است.

خیلی حیف است. برای برپایی نمایشگاه و گرفتن غرفه این همه هزینه می شود، اما روی این موضوع فکر نشده است.

در ادامه سری به یکی از غرفه ها زدیم که تولیدکننده ظروف یکبار مصرف بودند. این شرکت بنا به خواست و سفارش مشتری، طرح و قالب می سازد و ظروف سفارشی تهیه می کند.

خانمی که مسئول غرفه  بود من را تا حدودی با روند کار شرکت و یکی از دستگاه ها آشنا کرد. خیلی جالب بود. به فکرم رسید که این ظروف می توانند کلاس و ارزش کار کسب و کارهایی که غذای خانگی یا تغذیه مدارس تولید می کنند را بالا ببرد. یعنی به جای استفاده از ظروف بازاری، از ظرفی استفاده کنند که مختص خودشان ساخته شده است.

از خانم مسئول غرفه پرسیدم آیا مشخصات و راه های ارتباطی با بازدیدکنندگان (مثل ایمیل و شماره موبایل) را گردآوری می کنند یا نه. ایشان توضیح دادند که اکثرا بازدیدکنندگان شماره و آدرس آنها را می گیرند و نه برعکس.

این هم نکته مهم دیگری است که حداقل در این غرفه به آن توجه نکرده بودند. برای ایشان توضیح دادم که در شلوغی و هیاهوی نمایشگاه، ممکن است بازدیدکننده شما را از یاد ببرد یا اصلا بروشورها را دور بیندازد. بهتر است شما هم از او راه ارتباطی داشته باشید که بعدا بتوانید از طریق ایمیل یا پیامک خود را به آنها یادآوری کرده یا محصولات و خدمات جدید را معرفی کنید.

موضوعی که در مورد نمایشگاه ایران پلاست جالب توجه بود، تنوع محصولات و تجهیزات بود. در این نمایشگاه از تولید و عرضه‌کنندگان مواد اولیه حضور داشتند تا کسانی که محصولات نهایی برای مصرف‌کننده خانگی را تولید می کردند. همین محصولات نهایی هم تنوع بالایی داشتند. مثل ظروفی که برای بسته‌بندی انواع خاصی از میوه طراحی شده بودند.

اما متاسفانه بیش از ۹۵% شرکت ها، بدون استراتژی در نمایشگاه شرکت کرده بودند. آنها هیچ ایده یا روش خاصی برای گرفتن بازخورد از بازدیدکننده، ارتباط با او و… نداشتند. انگار هدف اکثر شرکت ها فقط این بود که داخل غرفه بنشینند تا یک یا چند مشتری احتمالی به آنها مراجعه کرده و قراردادی در همان غرفه بسته شود. این کمترین برداشت از پتانسیل های نمایشگاه است. به همین دلیل این شرکت ها، بخش قابل توجهی از فرصت‌هایی که حضور در نمایشگاه به دنبال دارد را از دست می دهند.

ویدیوی بخش اول بازارگردی با علی درجزینی

[aparat id=”t2KOX”]

اگر سوال یا پیشنهادی دارید می توانید در قسمت نظرات این مطلب با ما درمیان بگذارید.

منتظر بخش های بعدی بازارگردی باشید!

۲ دیدگاه دربارهٔ «بازارگردی با علی درجزینی – نمایشگاه ایران پلاست (قسمت اول)»

    1. درود جناب اسماعیلی عزیز
      متشکریم از همراهی شما
      حتما در برنامه های امسال بازارگردی رو چیدیم و به زودی انشالله با فروکش کردن تب کرونا باز هم بازارگردی رو ادامه میدیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *