علی درجزینی برایان تریسی

برایان تریسی ، یکی از با ارزش ترین ها و پرکارترین سخنران های دنیا

برایان تریسی

برایان تریسی از یک کودک پر دردسر که در خانواده ای فقیر زاده شده بود، تبدیل به یکی از اثرگذارترین اساتید موفق و صاحب سه شرکت چندین میلیون دلاری شده است!

بله! برایان تریسی معروف! همان نویسنده و سخنران نام آشنا!

پدر و مادر برایان تریسی همیشه جملاتی مانند: «به قدر کافی پول نداریم.» یا «همین که بتوانیم صورتحساب‌ها را بپردازیم هنر کردیم.» به زبان می آوردند. برایان در چنین خانواده ای به دنیا آمد و بزرگ شد. با این حال الان یکی از افراد موفق و ثروتمند در سطح جهانی است که در شش قاره جهان و ۸۰ کشور دوره آموزشی و سخنرانی انگیزشی برگذار کرده است.

برایان تریسی یکی از افرادی است که ثابت کرده است زمینه خانوادگی و ثروت (یا فقر) والدین، تعیین کننده آینده فرزندان نیست. هر شخصی مسئول و آفریننده زندگی خودش است و می تواند با طی کردن مسیرهای درست، از فقر به ثروت برسد.

بیوگرافی و سال های اولیه زندگی برایان تریسی

برایان تریسی سال ۱۹۴۴ در ونکوور کانادا متولد شد. پدر او نمی توانست در هیچ شغلی دوام بیاورد؛ به همین دلیل او و برادرانش با لباس ها و لوازمی که از خیریه ها و همسایه های نیکوکار می گرفتند بزرگ شدند. والدین او افراد آبرومندی بودند اما نگرش درستی نسبت به پول نداشتند.

برایان تریسی از همان سال های کودکی سوال بزرگی در ذهن داشت: «چرا خانواده های دیگر رفاه بیشتر و آسایش پایدارتری دارند؟ دیگران چطور می توانند با دغدغه کمتر و تفریح بیشتر زندگی کنند؟»

او نتوانست دبیرستان را تمام کند. در حقیقت از مدرسه اخراج شد. بعد از آن به شغل هایی پرداخت که معمولا فصلی و کوتاه مدت – همچنین همراه با زحمت جسمی فراوان – بودند.

 این وضعیت تا اوایل دهه بیست سالگی او ادامه داشت؛ تا زمانی که او شروع کرد به سفر رفتن و دیدن شهرها و فرهنگ های مختلف.

علی درجزینی برایان تریسی

سفرهای برایان تریسی

برایان تریسی ۲۰ ساله بود که از زندگی سطح پایین خود خسته شد. او ماشین دست دوم و قدیمی خود را به جاده زد و سفری را به دور کانادا و آمریکای شمالی آغاز کرد. سپس با کشتی به انگلستان رفت و در اروپا هم مسافرت کرد.

سفرهای او هشت سال طول کشید. او تجربه های بسیاری اندوخت و دوستان و ارتباطات خوبی پیدا کرد. او حتی حادثه ای که منجر به NDE (تجربه نزدیک به مرگ) را هم پشت سر گذاشت. چنین اتفاقات و حوادثی کم کم شکل جدیدی به زندگی و دیدگاه های برایان داد.

او دو سال در ژوهانسبورگ (آفریقای جنوبی) ساکن شد و آنجا با دکتر آلبرت شوایتزر معروف همکاری کرد. پس از آن دوباره راهی سفر شد و این بار خاورمیانه و آسیای شرقی را مقصد خود قرار داد.

چنین سفرهایی که اکثرا با حداقل هزینه و امکانات انجام می شد، روح و روان برایان تریسی را چنان دچار تحول کرد که توانست زندگی خود و هزاران نفر دیگر را تغییر بدهد.

فلسفه و جهان بینی برایان تریسی

بسیاری از افراد به سختی می توانند دیدگاه های برایان تریسی را قبول کرده یا خود را با بینش های او هماهنگ کنند. این در حالی است که زندگی برایان خودش یک نمونه عالی از نتیجه آموزه هایش است. به زبان خودمانی‌تر: او شعار پوچ نمی دهد!

آنچه شاگردان او بارها از او می شنوند، چنین جملاتی است: « مطالعه کنید. به خوبی گوش بدهید. همواره یاد بگیرید و رشد کنید. شما می توانید هر چیزی را یاد بگیرید، فقط اگر خودتان واقعا بخواهید.» او خودش بیش از ۵۰ سال است که دارد پیرو همین چند جمله به ظاهر ساده زندگی می کند. او همچنان روزی حداقل ۳ ساعت مطالعه می کند و چیزی حدود ۷۰۰۰ کتاب را خوانده است.

از آنجا که زندگی برایان در بستری از فقر نسبی شروع شد و تا اواخر دهه بیست سالگی هم ادامه داشت، او تقریبا هیچ عذر و بهانه ای را از شاگردانش نمی پذیرد. او معتقد است اگر بخواهی، می توانی! به همین سادگی!

برایان تریسی چگونه متحول شد؟

اولین شغل برایان تریسی، باربری کشتی بود. باورتان می شود تریسی بزرگ زمانی چنین شغلی داشته است؟ یک حرفه بسیار سخت با مزد بسیار پایین.

سپس به فروشندگی روی آورد. ابتدا شرایط رضایت بخش بود. او دیگر لازم نبود کار سخت فیزیکی انجام بدهد و یک درآمد بخور و نمیر هم داشت. اما دوباره سوالی که از کودکی ذهنش را مشغول می کرد در فکرش روشن شد: «چرا من به اندازه ای که کار می کنم، نتیجه نمی گیرم؟ چطور دیگران با همین شغلی که من دارم، موفقیت های درخشانی کسب می کنند؟»

برایان تریسی متوجه شد آن اشخاص، کارهای یکسان را به صورت متفاوتی انجام می دهند. آنها همچنین استفاده بهتری از وقت خود می کنند. هرچند برایان در مسیر موفقیت بارها زمین خورد و ناامید شد؛ اما هرگز راهی را که شروع کرده بود ترک نکرد.

 او طی سال های مختلف بیش از ۲۲ حرفه را امتحان کرد چندین شرکت راه اندازی کرد و به دانشگاه بازگشت و مدرک فارغ التحصیلی اش را در رشته بازرگانی دریافت کرد. همچنین توانست زبان های فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی را هم یاد بگیرد و به عنوان سخنران، مربی و مشاور بیش از ۵۰۰  شرکت برتر دنیا مشغول به کار شود.

۵ قانون طلایی از برایان تریسی

برایان تریسی معتقد است اگر بخواهد رموز موفقیت و تحول خود را به شکلی ساده بیان کند، به این پنج قانون طلایی می رسد:

 • قانون تسلط! زمانی که به قدر کافی نسبت به خودت حس خوب داشته باشی، نگرش هایت مثبت باشد و ذهنیتت را برای اتفاقات عالی آماده کنی؛ در نهایت حس می کنی روی زندگی قدرت و تسلط داری… و این همان حسی است که باید داشته باشی!
 • قانون علت و معلول! برایان می گوید فهم این قانون بیشترین تاثیر را در زندگی او داشته است. برای همه اتفاقات در زندگی – چه آنها را مثبت تلقی کنیم یا منفی – یک علت وجود دارد. آن اتفاق معلول است. پس برای تغییر معلول یا تداوم آن، باید علت را پیدا کنیم.
 • قانون باور! باور داشتن یک موضوع با دانستن آن فرق می کند. شما زمانی که یک موضوع را باور دارید، با فکر کردن به آن در وجودتان احساسات پررنگی بیدار می شود. آیا به موفقیت باور دارید؟ از فکر کردن به آن چه حسی پیدا می کنید؟ اگر هیچ حسی ندارید که خب، به آن باور ندارید!
 • قانون انتظار! این قانون می گوید هر آنچه را که انتظارش را بکشید به دست خواهید آورد. چه انتظاری از وضع سلامتی، درآمد، ارتباطات و… خود دارید؟ به احتمال خیلی زیاد همان را هم به دست می آورید. چرا؟ چون ناخودآگاه برای آن برنامه ریزی و اقدام می کنید!
 • قانون جذب! احتمالا انتظار داشتید این قانون در ابتدای لیست باشد. اما این فهرست دارای اولویت بیشتر یا کمتر نیست! قانون جذب می گوید هر چیزی، چیزهای مشابه خودش را جذب می کند. برای همین هم تا این اندازه اصرار دارم ذهنیت و نگرش مثبت و ثروتمند داشته باشید؛ چون در چنین حالتی رخدادهای مثبت را جذب زندگیتان می کنید.

کتاب های برایان تریسی

احتمالا شما که این مقاله را می خوانید تا قبل از این برخی کتاب های برایان تریسی را خوانده اید، یا حداقل اسم آنها را شنیده اید.

خبر خوب این است که بسیاری از آثار او به فارسی ترجمه و چاپ شده اند.

کتاب های معروف برایان تریسی که می توانید به زبان فارسی هم آنها را تهیه کرده و بخوانید، این آثار هستند:

 • قورباغه ات را قورت بده
 • هنر بیان
 • مدیریت وقت اضافه
 • ۱۰۰ قانون شکست ناپذیر در زندگی و تجارت
 • فروش موفق
 • فروش در رکود
 • نقطه تعادل خود را پیدا کنید
 • خودشکوفایی
 • مدیریت زمان
 • روانشناسی فروش
 • ۲۱ قانون موفقیت میلیونرهای خودساخته
 • عادت های میلیون دلاری
 • افکارت را تغییر بده تا زندگی ات تغییر کند
 • هنر اتمام فروش

فهرست آثار برایان تریسی طولانی است؛ با این حال کتاب هایی که معرفی کردیم جزو کتاب های پرفروش‌ و محبوب او هستند.

جملاتی از برایان تریسی

معرفی هر استاد موفقیت بدون آوردن نقل قول هایی از او، ناقص است.

جملات قصار و نقل قول های برایان تریسی، ممکن است گوشه ای از ذهن شما را روشن کرده و کمک‌تان کند.

چند جمله از او را بخوانیم:

 • نگاهی دقیقی به میز کار خود بیاندازید. هم در خانه و هم محل کار. آن وقت از خودتان بپرسید : «چه جور آدمی در یک چنین جایی کار می کند؟»
 • پیش از شروع هر کاری از خودتان بپرسید : «انجام دادن یا ندادن این کار چه تاثیرات بلندمدتی بر زندگی من خواهد داشت؟»
 • مشکلات ما را متوقف نمی کنند بلکه به ما آموزش می دهند .
 • افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می‌کنند، اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می‌کنند.
 • کسانی که مهارت‌های مالی دارند موفق می‌شوند. شما باید در روز حداقل دو ساعت درباره اقتصاد و سرمایه گذاری مطالعه داشته باشید.
 • بهترین راه پیش بینی آینده، ساختن آن است.
 • توانایی شما در به تعویق انداختن خوشی های کوتاه مدت، تعیین کننده میزان پیشرفت مالی شما در دراز مدت است.
 • زمان از بین رفتنی است؛ نمی توان آن را پس انداز کرد، تنها می توان آن را به روش های گوناگون خرج کرد.
 • همه چیز به حساب می آید. هر کاری که انجام دهید، یا به شما کمک می کند و یا آسیب می رساند. هیچ چیزی خنثی نیست.

علی درجزینی برایان تریسی

تجربیات شخصی شما از آموزه های برایان تریسی

حالا که برایان تریسی را بهتر شناختید، احتمالا می توانید رد پای آموزه های او را در سخنرانی ها و آثار دیگران ببینید. او با جملاتی ساده و صریح به سراغ اصل موضوع می رود و جان مطلب را ادا می کند.

شما چه درس یا درس هایی از برایان تریسی گرفته اید که واقعا به تحول زندگی شخصی و حرفه ای منجر شده است؟ کدام جملات او ملکه ذهنتان شده است؟ لطفا با ما درمیان بگذارید!


 

معرفی کتاب :  زندگی خودت رو طراحی کن!

روی عکس کلیک کنید

زندگی خودت رو طراحی کن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *