تفاوت های فرهنگ کاری ایران و ژاپن

مجموعه ابرطلایی با هدف پیشرفت کسب و کارهای ایرانی و هدایت آن ها به سمت ثروت و موفقیت، هر آنچه که لازم باشد برای افزایش انگیزه و اطلاعات دانشجویانش استفاده می کند. 

در راستا همین هدف کارآفرینان و افراد موفق خارجی مقیم در ایران که توانستنه اند با وجود محدودیت های کشور ما به موفقیت برسند را در سیمنارها و جلسات آموزشی دعوت می نماییم تا به شرکت کنندگان خود تفهیم کنیم که شرایط برای پیشرفت آماده است و فقط لازم است محدودیت ها را تبدیل به فرصت نمود. 

اولین مهمان مجموعه ابرطلایی، آنجلیکا روسی بود که توانسته بود محدودیت ها را در ایران دیده، آن ها را تبدیل به فرصت کرده و به کارآفرین موفقی تبدیل شود. 

گزارش حضور آنجلیکا روسی در ابرطلایی

و اما، دومین مهمانی که در ابرطلایی حضور پیدا نمود، میتسو نوماساوا یک فرد ژاپنی بود که در یک شرکت بازرگانی در ایران مشغول به کار است. 

او در سمینار سال تحویل طلایی حضور یافت تا برای شرکت کنندگان این سمینار از شرایط کشور ژاپن و ویژگی های مردمان موفقش و نوع هدف گذاری آن ها صحبت کند تا ذهنیت مناسبی از پیشرفت و تلاش را برای شرکت کنندگان ایجاد کند. 

او در این جلسه از تفاوت های کاری بین ایران و ژاپن سخن گفت و توضیح داد که از نظر و دید ژاپنی ها آینده ایران به چه صورت است.

دلیل میتسو نوماسوا برای سفر و کار در ایران علاقه شخصی و کنجکاوی او درخصوص کشور ما بوده است. 

او درباره شکل گیری این علاقه توضیح داد: “مانی که در ژاپن زندگی می کردم درباره مهربانی ایرانی ها تعریف های بسیاری می شنیدم و همچنین با توجه به جمعیت ایران می دانستم که می توان فرصت های شغلی مناسبی را در این کشور یافت”. 

او در رابطه با تفاوت فرهنگ کاری ایرانی ها و ژاپنی ها گفت: “یکی از شاخص های متفاوت ایرانی ها و ژاپنی ها این است که ایرانی ها دوست دارند جلسات حضوری داشته باشند و عادت به نوشتن ندارند، اما ژاپنی ها معتقدند که کارها را باید به صورت مدون پیش برده و اغلب بر ایمیل و نوشتارهای سازمانی تاکید دارند”.

نوماساوا از دیگر تفاوت های فرهنگی کاری بین ایران و ژاپن، به این موضوع اشاره نمود: “ایرانی ها به صورت دست جمعی و با تعداد قابل توجهی در جلسات شرکت می کنند اما ژاپنی ها از قبل جلسات توجیهی را برگزار میکنند و تنها یک نفر به عنوان نماینده تعدادی از افراد در جلسات حاضر شده و صحبت می کند.”

علی درجزینی در ادامه این صحبت توماساوا ادامه داد: “این تفاوت ما با یک کشور فوق پیشرفته است که چند نفره در یک جلسه کاری حضور می یابیم اما در طول جلسه است که متوجه می شویم چه میخواهیم و قبل آن تکلیفمان با خودمان و تیممان مشخص نیست

در جلسات ما زمان کش داده میشود و همه اعضا نظرات خود را هرچند تکراری اعلام میکنند که این موضوع باعث پایین آمدن نتیجه گرایی جلسه می شود”.

این بازرگان ژاپنی در رابطه با آرزوهایی که ژاپنی ها به هنگام سال جدید دارند، بیان کرد: “براساس فرهنگ ژاپنی، مردم معمولا در این لحظات فراتر از سطح شخصی و خانوادگی فکر میکنند و اهداف بلندمدت تری که بتواند به اقتصاد و جامعه ژاپن کمک کند را در نظر می گیرند.

آن ها معمولا آرزو می کنند که در فعالیت های اجتماعی نقشی را ایفا کنند و به مسائلی مانند آلودگی هوا، توجه به اقشار کم بضاعت و مسائل این چنینی را مدنظر قرار می دهند”. 

نوماساوا در رابطه با آینده ایران بر این عقیده بود: “مردم ژاپن بر این باورند که هرچند ایرانی ها به دلیل تحریم در خیلی از موارد با محدودیت مواجه هستند اما اتفاقات خوبی در انتظار ایران است و بسیاری از شرکت ها و افراد ژاپنی در تلاش هستند تغییرات مثبتی را برای ارتباط با ایران داشته باشند”.

یک فرصت ویژه

مجموعه ابرطلایی با طراحی یک تست کاربردی که با همراهی ۱۰ هزار کارآفرین طراحی شده است، به شما کمک خواهد کرد که بتوانید تشخیص دهید در سال ۱۳۹۸ چند درصد شانس موفقیت و پیشرفت دارید. 

این تست رایگان هدیه ابرطلایی به شماست، آن را از دست ندهید

آزمون آنلاین شانس موفقیت کسب و کار

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *