راز موفقیت چیست؟

راز موفقیت چیست؟

اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالا پاسخ این سوال را در مقالاتی که قبلا خوانده اید یا فیلم هایی که دیده اید پیدا نکرده اید. خوشبختانه دست از تحقیق نکشیده اید و همچنان مصرانه دنبال راهکارهای موفقیت هستید.

راز موفقیت برای تمام افراد یکسان نیست چون هر شخص اهداف و دیدگاه های خاص خود را دارد.

حتی اگر دو نفر هدف مشترکی داشته باشند، باز هم ممکن است تعریف موفقیت در همان هدف برای هر کدام متفاوت باشد. به همین دلیل است که اکثر راهکارهای موفقیت به نظر کسل کننده یا غیرواقعی می رسند. البته این واقعیت به این معنی نیست که هیچ چارچوب نسبی و تقریبی برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد.

پیش از این که رازهای موفقیت را بشناسید، بهتر است تعریف موفقیت را بدانید.

موفقیت کیفیتی در زندگی است که برای توضیح آن تلاش بسیاری شده است.
شاید فصل مشترک تمام این تعاریف این باشد: شما زمانی می توانید خود را موفق بدانید که به هدفی که انتخاب کرده اید رسیده باشید و احساس رضایت کنید.

این هدف می تواند در هر زمینه ای باشد و محدود به کسب و کار، تحصیلات یا ارتقاء درآمد و جایگاه اجتماعی نیست.

اگر زندگی و تجربه افراد موفق را بررسی کنیم متوجه می شویم اغلب آن ها از برخی اصول یکسان پیروی کرده اند. ما می توانیم رازهای موفقیت را از توصیه های این افراد و البته رهنمودهای علم روانشناسی بیرون بکشیم.

اگر بدانیم ذهن ما چطور کار می کند و به چه محرک هایی واکنش بهتری نشان می دهد، می توانیم از نیروی آن برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم.

 

۱۰ راز برای رسیدن به موفقیت

برای این که بتوانیم مسیر موفقیت را از جای درستی شروع کنیم بهتر است اصول و راهکارهای موفقیت را مد نظر داشته باشیم. شاید نتوانیم همه شان را به کار ببریم اما خوب است با آن ها آشنایی داشته باشیم.

 

۱) از تکرار نترسید

پشتکار داشتن به همین معناست: این که از تکرار نترسیم و اشتیاق خود را از دست ندهیم. تقریبا هیچ کس در تاریخ با اولین، دومین یا حتی سومین اقدام به هدف خود نرسیده است. این جاست که نقش تعیین کننده پشتکار پدیدار می شود. مسیر یا روش خود را عوض کنید، اما از هدف دست نکشید. دورخیز کنید و بار دیگر بپرید.

 

۲) انگیزه و اشتیاق خود را حفظ کنید

حفظ انگیزه و اشتیاق برای رسیدن به هدف، از اصول مهم موفقیت است. انگیزه ما را به حرکت و اقدام وا می دارد اما نیروی آن همیشگی نیست. باید راه و روش هایی را یاد بگیریم که به ما در حفظ انگیزه و اشتیاق کمک کند. (توضیح: اینجا شاید بتونیم بک لینک به مقاله انگیزه برای موفقیت بدیم.)

 

۳) مراقب طرز فکر خود باشید

آیا اگر از تهران سوار خودرویی شوید که به سمت مشهد می رود، می توانید امید داشته باشید با آن از تبریز هم رد شوید؟ طرز فکرتان همان خودرویی است که شما را به سمت نتیجه می برد.

واقع بینی و در نظر داشتن احتمالات بسیار مفید است اما نباید زیاده روی کنید. منفی باف نباشید. اگر در طول مسیر درگیر افکار منفی باشید به مقصد خوشایندی نمی رسید.

۴) دست از یادگیری نکشید

مطالعه و تحقیق مداوم یکی از رازهای موفقیت است. ما در زمانه ای زندگی می کنیم که هیچ کس نمی تواند ادعا کند در یک زمینه همه چیز را می داند.

حتی اگر هم تصور می کنید همه چیز را می دانید، بهتر است برای ایجاد نوآوری و نتایج تازه به مطالعه و تحقیق بپردازید. هرگز در مسیر یادگیری متوقف نشوید، حتی اگر شکست می خورید.

 

۵) انعطاف پذیر باشید

پدربزرگ شما هم این نصیحت را می کرد که سعی کن در زندگی مانند روغن بین چرخ دنده ها باشی؟

چون روغن منعطف و سیال است و تنها چیزیست که بین فشار چرخ دنده ها خرد نمی شود. اگر مسیر موفقیت یک جاده هموار با افق دید باز بود که همه آن را به آخر می رساندند! افراد موفق هر جا لازم باشد به نفع نتیجه از موضع خود کوتاه می آیند یا برنامه ریزی مجدد می کنند.

 

۶) صداقت داشته باشید

هدف شما هرچه که باشد باید در مسیر آن با خودتان و دیگران صداقت داشته باشید.

واضح است که در کسب و کار یا تجارت بهتر است با همکاران و مراجعان صداقت داشته باشیم؛ چون در غیر این صورت حقیقت دیر یا زود آشکار می شود و اعتبارمان از بین می رود.

در هدف گذاری های شخصی تر هم باید با خودمان صداقت داشته باشیم. آیا امروز واقعا توان ورزش کردن نداشتیم یا تنبلی کردیم؟ آیا واقعا لازم بود آن وسیله را با پس اندازمان بخریم یا فقط یک هوس گذرا بود؟

 

۷) جزئیات را یادداشت کنید

همان طور که دارن هاردی در کتاب «اثر مرکب» پیشنهاد می دهد، بهتر است دفترچه هایی داشته باشیم که تمام اقدامات روزانه خود را در آن یادداشت کنیم. چقدر درآمد داشتیم؟ چقدر خرج کردیم؟ چه چیزهایی را در چه ساعت هایی خوردیم؟ چند دقیقه مطالعه کردیم؟ این آمار مستند به ما کمک می کنند هر روز نسبت به روز قبل پیشرفتی هرچند جزئی داشته باشیم. این موضوع یکی از راهکارهای موفقیت است.

 

۸) قدردان باشید

قدردانی و شکرگزاری را دست کم نگیرید! شاید تصور کنید اگر برای شرایط فعلی خود شکرگزار باشید در همین حالت باقی خواهید ماند. خبر خوش آن که همان طور که مولانا در دفتر اول مثنوی معنوی گفته است: «شکر نعمت نعمتت افزون کند.»

این قانون کائنات است. امکان ندارد زندگی نامه افراد موفق را بخوانید و در آن از شکرگزاری به عنوان یک از رازهای موفقیت نام برده نشده باشد.

 

۹) مسیر خود را بررسی و بازبینی کنید

شاید سال پیش این موقع تصور می کردید فقط اگر ده کیلوگرم از وزن را خود کم کنید، موفق و خوشحال خواهید بود.

امروز که این ده کیلوگرم را کم کرده اید راضی هستید؟ عالی است! پس روی هدف بعدی متمرکز شوید. خوشحال و راضی نیستید؟ پس احتمالا دلیل ناراحتی شما از همان اول هم اضافه وزن نبوده است.

بهتر است در روحیات و خواسته های خود بیشتر دقیق شوید و ببینید آن چیزی که واقعا می خواهید چیست؛ چون در صورتی احساس موفقیت خواهید داشت که به آن چیزها برسید.

 

۱۰)اطرافیان خود را با دقت انتخاب کنید

تحقیقات روانشناسی نشان داده است هر کدام از ما میانگین ۵ نفری هستیم که بیشترین ارتباط را با آنها داریم.

با این حساب موفقیت ها و نگرش های ما هم میانگینی از آن ۵ نفر خواهد بود. از کسانی که به شکست عادت کرده اند، منفی باف هستند، تلاش نمی کنند یا اهل تغییر و پیشرفت نیستند دوری کنید. اطراف خود را با اشخاصی پر کنید که می خواهید مانند آنها باشید.

 

رازهای موفقیت عواملی پیچیده و عجیب نیستند.

در حقیقت پاسخ این سوال پر تکرار که «راز موفقیت چیست؟» بسیار ساده است: موفقیت حاصل تغییرات مثبت جزئی و روزمره است که شما را از نقطه فعلی به مقصدی خوشایند می رسانند.

از اشتباه کردن نترسید. پشتکار و اشتیاق خود را هر روز قوی تر کنید. مطالعه و یادگیری را هرگز متوقف نکنید و از آدم هایی که سرشار از انرژی منفی و دلسرکننده هستند فاصله بگیرید.
موفق باشید!

1 پاسخ
 1. پروین جعفرخانی
  پروین جعفرخانی گفته:

  سلام
  واقعا این مطالب عالی و برای همه پر از امید و انگیزه هست
  بله اگر به سال گذشته فکر کنیم الان به همون چیزی که میخواستیم و برای رسیدن به ان تلاش کردیم رسیدیم حالا هدف بعدب

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *