شانس چیست؟ آیا به شانس اعتقاد دارید؟

شانس چقدر با شما یار است؟ آیا خودتان را انسان خوش شانسی می دانید؟

بیایید با خودمان صادق باشیم!

خیلی وقت ها با دیدن موقعیت های عالی و شرایط رویایی که برای کسی پیش می آید، به شانس اون غبطه خورده ایم. نقش آن فرد در شرایط ایده آلی که برایش پیش آمده چنان کمرنگ بوده که دلیل آن نمی توانسته چیزی جز شانس باشد!

اگر نه، چرا افرادی که نسبت به او لیاقت، تجربه، اشتیاق و تلاش بیشتری دارند صاحب آن شرایط معرکه و عالی نشدند؟

از طرف دیگر، آموزگاران و افراد موفقی وجود دارند که به این مسائل اعتقادی ندارند و همه چیز را حاصل تصمیمات و عملکرد فردی می دانند.

بالاخره کدام یک درست است؟

شانس چه نقشی در موفقیت و شادی دارد؟

جایگاه شانس در دستاوردهای شغلی و حرفه ای چیست؟

 

نظر کارآفرینان موفق و ثروتمندان درباره شانس چیست؟

کلینت ایستوود را که حتما می شناسید! همان بازیگر معروف آمریکایی که برنده دو جایزه اسکار هم شده است!

زمانی که او وارد عرصه کارآفرینی و کسب و کار شد، نقریبا هیچ چیز از دنیای آن نمی دانست! زمینه کاری و حرفه ای او درباره سینما بود و دانش خاصی هم در زمینه های دیگر نداشت.

اما حالا؟

جالب است که طبق گفته خودش، دوستانش فرزندان خود پیش او می فرستند که به آنها راه و چاه کسب و کار را یاد بدهد!

کلینت ایستوود چطور از یک هنرپیشه و کارگردان به یک کارآفرین موفق تبدیل شد؟ خودش معتقد است شانس و خوش‌بیاری نقش پررنگی داشته اند.

او می گوید: «اگر از من بپرسید یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت هنرپیشگان چیست، بدون درنگ می گویم شانس! چون خودم شاهد تلاش هنرپیشگان بااستعدادی هستم که ممکن است تا مدت ها شناخته و معروف نشوند! در مقابل، بعضی از آنها (یا افرادی که استعداد کمتری دارند) با موقعیت معرکه ای روبرو می شوند و کارشان حسابی گل می کند!

این موضوع درباره کارآفرینان هم صدق می کند. کارآفرین های موفق پر دل و جرئت هستند. آنها پرتلاش و خستگی ناپذیرند. اما در کنار تمام این ویژگی ها، باز هم شانس نقش کلیدی در موفقیتشان دارد.»

 

آیا شانس در موفقیت نقش دارد؟
آیا شانس در موفقیت نقش دارد؟

 

ریچارد برنسون از شانس چه می گوید؟

ریچارد برنسون یکی از ثروتمندترین افراد دنیای امروز است. او هم نقش شانس را در موفقیت قبول دارد، اما این را هم اضافه می کند که: تا وقتی دلتان را به دریا نزنید، شانس هم به سراغتان نمی آید!

ریچارد برنسون همچنین می گوید: خیلی از شرکت ها و کسب و کارها که مردم فکر می کنند خوش‌شانس‌تر از بقیه هستند، در حقیقت آنهایی هستند که همیشه قدم های بزرگ برمی دارند…. البته از آن طرف هم آمادگی شکست خوردن را دارند! یعنی از منطقه امن خارج می شوند و غوغا به پا می کنند.

 

آیا وارن بافت هم به شانس اعتقاد دارد؟

وارن بافت سومین انسان ثروتمند حال حاضر دنیاست. هر کسی درباره زندگی و حرفه او تحقیق کرده باشد، او را به سخت کوشی و ناب آفرینی می شناسد. با این حال، او هم شانس را یکی از پایه های اساسی برای موفقیت در کسب و کار می داند. او معتقد است حتی روابط و وضعیت سلامتی ما هم به شانس مربوط است.

او در دفاع از نظر خود می گوید: «به طور مثال، من یک مرد سفیدپوست در آمریکا به دنیا آمدم. سفید بودن، مرد بودن و آمریکایی بودن من تاثیر زیادی در موفقیت من داشته است. اگر من یک زن سیاه پوست در آفریقا بودم، متاسفانه در بدو تولد شانس کمتری داشتم.

اما آیا این به این معناست که یک زن سیاهپوست آفریقایی فرصتی برای موفق شدن ندارد؟ اصلا! هر کسی فرصت رسیدن به آرزوهایش را دارد. هر کسی هم شانس های مخصوص به خودش را دارد!»

 

شانس بیشتر چطور به وجود می آید؟

اگر نظر کلینت ایستوود را بخواهید، می گوید: «هرقدر یک نفر بیشتر به خود واقعی‌اش نزدیک باشد، بیشتر شانس می آورد! با خودتان راحت باشید، از هرآنچه الان دارید خوشحال باشید و زندگی را به خودتان سخت نگیرید!»

شاید باورتان نشود، اما در این زمینه تحقیقات علمی معتبری هم انجام شده است!

یکی از این تحقیقات توسط ریچارد وایزمن به سرانجام رسیده است. وایزمن استاد روانشناسی در دانشگاه هرتفوردشایر است.

نتیجه تحقیقات او نشان داده است که:

هر کسی می تواند شانس خود را بهتر و بیشتر کند!

 

چطور شانس مان را بهتر کنیم؟
چطور شانس مان را بهتر کنیم؟

 

پس می توانیم شانس خود را بیشتر کنیم؟

بله.

وایزمن می گوید با عمل کردن به چهار مرحله زیر، می توانید خودتان را در گروه خوش‌شانس‌ها قرار بدهید!

 

۱)     فرصت های بیشتری پیدا کنید!

اگر در خانه بنشینید و درها را به روی دنیای بیرون ببندید، چقدر احتمال دارد از فرصت های عالی و شرایط ایده آل خبردار بشوید؟

خودتان را در آغوش جامعه رها کنید! با افراد مختلف آشنا بشوید، در گروه ها و کلاس های متنوع وارد بشوید، از نقطه آسایش خود خارج بشوید و حداکثر ورودی ها را  برای «شانس» باز بگذارید!

۲)     به ندای درونی تان گوش بدهید!

نسبت به شهود قلبی تان آگاه باشید!

شاید ندای درونی تان شما را تشویق می کند که قدم خاصی بردارید یا در زمینه ای ریسک کنید. نترسید، عقب نکشید و در پستوی خانه پنهان نشوید!

طبق نتایج تحقیقات ریچارد وایزمن، افراد موفق اعتراف کرده اند که در مورد روابط خانوادگی ۹۰% و درباره امور شغلی حدود ۸۰% به شهود قلبی خود اطمینان می کنند.

۳)     در انتظار اتفاقات خوب باشید!

وایزمن می گوید: «اگر از من بپرسید هر کسی چقدر خوش شانس است، جواب می دهم همان قدر که خودش فکر می کند خوش شانس است!»

پیام واضح است! برای اینکه خوش شانس باشید باید به خوش شانسی خودتان باور داشته باشید؛ و از صمیم قلب انتظار اتفاقات خوب را بکشید.

۴)     تهدیدها را به فرصت تبدیل کنید

آدم های ثروتمند و موفق هم گاهی بدشانسی می آورند. اگر درباره آنها صحبت نمی کنند به این معنی نیست که اتفاق نیوفتاده اند! اما این افراد همیشه راهی پیدا کرده اند که آن اتفاقات ناخوشایند را به شالوده یک موفقیت بزرگتر تبدیل کنند.

این افراد می دانند در دل بدبیاری هم بذر موفقیت وجود دارد. آنها از ته دل یقین دارند که چرخ روزگار در نهایت به نفع آنها می چرخد… و همین طور هم می شود!

 

به گروه خوش‌شانس‌ها وارد شوید!

اگر به کانال تلگرام ما بپیوندید، بیشتر با راه و رسم خوش شانس ها آشنا می شوید.

البته در دوره مدیران برتر هم می توانید «ماهیچه خوش شانسی» خودتان را تقویت کنید! در این دوره یک گروه مشتاق، پرانرژی و خوش فکر در کنار شما هستند که پله های موفقیت را یکی یکی بالا بروید!

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *