مدیریت درست زمان چیست و چه نقشی در موفقیت دارد؟

مدیریت درست زمان یکی از مهم ترین اقدامات شما برای رسیدن به موفقیت است. با مدیریت درست زمان می توانید انرژی خود را در مسیر مناسب خرج کرده و هوشمندانه تر کار کنید نه سخت تر!

زمان منبعی است که نه جایگزین دارد و نه جبران می شود. خبر خوب این است که همه ما در شبانه‌روز درست به یک اندازه زمان در اختیار داریم. من، شما، جف بیزوس، بیل گیتس، مادام کوری، انیشتین و البته افراد به دردنخور فامیل!

یکی از مهم ترین عواملی که دو گروه افراد موفق و غیرموفق را از هم جدا می کند، مهارت هر کدام در مدیریت زمان است.

برای اینکه بتوانیم زمان را به درستی به کار ببریم، ابتدا باید به اهمیت آن پی ببریم. شاید چون دقایق عمر به صورت رایگان در اختیار ما قرار گرفته است، از ارزش آن سرسری می گذریم. احتمالا به همین دلیل کارهای امروز را به فردا و سپس به روزهای نامعلوم آتی پاس می دهیم.

به این حکایت کوتاه اما بسیار پندآموز توجه کنید:

درویشی به پسرکی نوجوان رسید. از او پرسید: چند ساله هستی؟

پسرک جواب داد: شانزده سال دارم.

درویش گفت: باید بگویی شانزده سال را دیگر ندارم…!

حافظ شیرین سخن هم درباره ارزش وقت چنین بیتی دارد:

قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند

بس خجالت که ازین حاصل اوقات بریم

چرا به مهارت مدیریت درست زمان نیاز داریم؟

چون می خواهیم در گروه افراد موفق قرار بگیریم. افرادی که نه فقط به مسئولیت های شغلی خود می رسند، بلکه برنامه شان برای مسائل مهم دیگر مثل خانواده، دوستان و تفریح هم جا دارد.

بیایید یک غروب کشدار تابستانی را تصور کنیم. هوا گرم است و جلوی کولر دراز کشیده‌ایم. از صبح کار خاصی نکرده‌ایم اما به شدت احساس خستگی و کسالت داریم. با خودمان فکر می کنیم در زمان و مکان اشتباه به دنیا آمده‌ایم. به افرادی مثل جف بیزوس و استیو جاب فکر می کنیم و از موفقیت آنها حرص مان می گیرد.

همین موقع یکی از دوستانمان زنگ می زند و می پرسد پایه یک برنامه تفریحی هستیم؟ در حالی که حس بلند شدن نداریم و به کارهایی که روی هم تلنبار شده اند فکر می کنیم جواب منفی می دهیم. به احتمال زیاد می گوییم :«وقت ندارم، کلی کارهام مونده.» بعد فقط از این پهلو به آن پهلو می شویم و دلمان به حال خودمان می سوزد!

این شرایط برای شما آشناست؟ تجربه اش کرده اید؟

آنچه تصویرسازی کردیم یک عصر تابستانی برای افرادیست که مدیریت زمان درستی ندارند…یا اصلا هیچ گونه مدیریت زمانی ندارند!

اگر بتوانیم تمام وظایف و برنامه های روزانه را انجام بدهیم نسبت به خودمان حس بهتری خواهیم داشت. به دنبال این حس بهتر، کسالت و آشفتگی کمتری هم خواهیم داشت.

اینجاست که اهمیت مدیریت درست زمان دوباره خودش را آشکار می کند. شاید اسم آن به نظر خشک و رسمی بیاید اما نتایج آن بسیار دلچسب خواهند بود!

 

 

 

مدیریت زمان یک مهارت است.

مدیریت زمان یک مهارت است.

 

 

آیا ضعف شما در مدیریت درست زمان است؟

طبق تجربه ها و نتیجه هایی که ما در دوره مدیران برتر کسب کردیم، متوجه شدیم خیلی از افراد برخی از ضعف های دیگر را به نداشتن مدیریت زمان ربط می دهند. شاید آنها انگیزه قوی ندارند، مسیر خود را به درستی انتخاب نکرده اند، از خود و شرایط انتظارات غیرواقعی دارند یا دچار کمبود شهامت هستند.

در این دوره ما به آنها کمک کردیم این مسائل را از هم تفکیک کنند؛ سپس با توجه به خصوصیات فردی، مهارت ها و اهداف هر شخص برای او برنامه ریزی زمانی کردیم.

شاید اگر از یک دانش آموز دبستانی بپرسیم مدیریت درست زمان چیست، برنامه هفتگی مدرسه اش را نشان بدهد و بگوید :«یعنی اینکه بدانیم هر روز قرار است چه درسی بخوانیم.»

اما…

مهارت مدیریت درست زمان چیزی فراتر از یک جدول ساده است که در آن ساعات روز و وظایف روزانه نوشته شده باشد.

برای داشتن مدیریت زمان استادانه، باید شرایط هر شخص به صورت جداگانه و منحصربفرد بررسی شود.

چرا مدیریت درست زمان لازم است؟

هدف شما چیست؟

می خواهید سالم، معتبر، پول‌دار و محبوب باشید؟ این هدف هر چه که هست با آن چیزی که امروز هستید فاصله دارد. شما برای طی کردن این فاصله تا ابد فرصت ندارید! زمان شما در هر حال محدود است… از طرف دیگر، بعضی آرزوها فقط زمانی ارزشمند هستند که در زمانی خاص محقق شوند.

پس متوجه می شوید نمی توانیم نقش و اهمیت زمان را در رسیدن به اهداف نادیده بگیریم. مدیریت درست زمان از اولین اصولی است که افراد موفق در آن مهارت پیدا می کنند.

پس این مهارت، یکی از رازهای موفقیت است!

دیر نشده است!

ناامیدی را کنار بگذارید! هرگز تصور نکنید دیگر از شما گذشته و کاش این مطالب را چند سال زودتر می دانستید! حالا که می دانید مدیریت زمانی چیست، می توانید فقط تا یک سال آینده بسیار موفق تر از امروزتان باشید.

تا به حال داستان زندگی افرادی مثل هنری فورد را خوانده اید؟ فورد همان موسس کارخانه ماشین‌سازی معروف است! زمانی که او تصمیم گرفت به زندگی عادی و کارمندی خود پایان دهد و رویای خود را دنبال کند بیش از ۴۰ سال سن داشت.

زمان برای کسانی که آن را تلف می کنند سریع و بی‌رحمانه می گذرد، اما با افرادی که بهای آن را می دانند مهربان است.

 

زمان منبعی جبران ناپذیر است.

زمان منبعی جبران ناپذیر است.

 

امروز دیر است…فردا دیرتر!

شاید این جمله پرمعنا را شنیده باشید: «بهترین زمان برای کاشت یک درخت بیست سال پیش بود؛ اما فرصت طلایی بعدی همین امروز است.»

اگر این مطلب شما را به هیجان آورده است، فرصت را از دست ندهید! سعی کنید فاصله بین تصمیم گیری و اقدام کوتاه باشد، اگر نه این شور و اشتیاق سرد می شود.

از آنجا که مدیریت درست زمان یکی از مهم ترین موارد در آموزش های ابرطلایی است، ما معمولا در صفحه اینستاگرام‌مان راجع به آن مطالب مفید و انگیزشی پست می کنیم. اگر خودتان را هر روز در معرض پیام ها و ترفندهای تاثیرگذار قرار بدهید نتیجه بهتری می گیرید… چون آن پیام ها به تدریج در ضمیر ناخودآگاه شما نهادینه می شوند و این همان چیزیست که به آن نیاز دارید!

اگر احساس می کنید نیاز به آموزش و کمک حرفه ای دارید، یک پیشنهاد داغ داریم!

با کلیک کردن روی بنر زیر برای دوره «مدیران برتر» وقت مصاحبه رایگان بگیرید… البته اگر واقعا حس می کنید آماده قدم گذاشتن در مسیر موفقیت های شغلی و شخصی هستید!

مدیریت زمان

آیا تا به حال سعی کردید مدیریت زمان داشته باشید؟ چگونه عمل کردید؟ از چه کسانی کمک گرفتید؟ چه مواردی را در برنامه تان گنجاندید؟ آیا موفقیتی هم کسب کردید؟

یک سوال مهم تر!

آیا به آن برنامه پایبند ماندید؟

تصور می کنید چه دلایلی در شکست یا موفقیت برنامه‌تان نقش داشته است؟ آیا ممکن بود با وجود یک راهنمای حرفه ای باز هم مسیر را نیمه‌کاره رها کنید؟ به نظرتان می شود به صورت گروهی مدیریت زمان را بهتر عملی کرد؟

ما مشتاقانه نظرات شما را می خوانیم!

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *