مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک

مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک اهمیتی کلیدی دارد. درست از زمانی که تصمیم می گیرید اولین نیرو را استخدام کنید، اولین رج دیوار را می چینید. پس بهتر است از همان ابتدا چارچوب هایی را در نظر بگیرید و چند نکته را عملی کنید.

در این مقاله شما را با هشت روش برای مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک آشنا می کنیم. پیشنهاد می کنیم تمام موارد را تا جای امکان رعایت کنید. البته ممکن است بتوانید بعضی از آنها را کمی تغییر داده و با محیط کار خود هماهنگ تر کنید.

مدیریت منابع انسانی در چه کسب و کاری ضروری است؟

فرقی ندارد کسب و کار شما در چه حیطه ای است. صنایع غذایی؟ پوشاک؟ خدمات ساختمانی؟ نگهداری از کودکان یا سالمندان؟

در هر حال زمانی که کسب و کار شما شامل حتی یک نفر بیشتر از خودتان می شود، باید اصول صحیح مدیریت نیروی انسانی را یاد گرفته و اجرا کنید.

روش اول: تست شخصیت شناسی برگزار کنید 

هماهنگی اخلاق و رفتار کارمندان – خصوصا در یک شرکت کوچک – اهمیت بسیار بالایی دارد. موقع مصاحبه با داوطلبین شغلی، فقط به سابقه کار و مهارت های آنها توجه نکنید. بهتر است از قبل به کمک یک روانشناس یا با اتکا به آنچه خودتان از رفتار پرسنل انتظار دارید، چند سوال آماده کنید و از داوطلبین بپرسید.

حتی می توانید این تست را داخل سایت شرکت گذاشته و از داوطلبین بخواهید غیر از ارسال رزومه، به آن سوال ها هم پاسخ بدهند. سپس از بین آنها کسی را به مصاحبه حضوری دعوت کنید که اخلاق و تجربه مناسبی دارد.

روش دوم: یک نفر را نماینده و مسئول منابع انسانی قرار بدهید

بسیاری از شرکت های کوچک و آنهایی که کمتر از ده نفر کارمند دارند، مدیر منابع انسانی تمام وقت ندارند. البته نیازی هم به یک مسئول تمام وقت ندارند. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که باید از بین خود کارمندان، شخصی را مسئول مشکلات و نظرات پرسنل کرد.

در شرکت های کوچک روابط همکاران صمیمانه تر است؛ به همین دلیل هر شخص خودش برای حل مشکل یا انتقال پیشنهاداتش سراغ مدیرکل یا صاحب شرکت می رود. این یک رفتار حرفه ای نیست و در طولانی مدت ایجاد تنش می کند. به همین دلیل مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک گاهی به چالش اساسی تبدیل می شود.

پس بهتر است از قبل یکی از خود پرسنل را به عنوان نماینده کارمندان و رئیس مشخص کنید. او موظف می شود مشکلات را به گوش رئیس رسانده و سپس تصمیمات او را به دیگران انتقال دهد.

در مدیریت منابع انسانی در کسب و کار کوچک برای هر شخص توضیح بدهید نقش و وظایفش در شرکت چه اهمیتی دارد.

در مدیریت منابع انسانی در کسب و کار کوچک برای هر شخص توضیح بدهید نقش و وظایفش در شرکت چه اهمیتی دارد.

روش سوم: نقش هر شخص را برای او شفاف کنید

در کسب و کارهای بزرگ، کارها معمولا به صورت گروهی انجام می شود. به طور مثال یک گروه مسئول پشتیبانی خرید هستند، یک گروه هماهنگی های ارسال کالا را انجام می دهند و…

در حالی که در کسب و کارهای کوچک، فقط یک نفر مسئول هر بخش است. با هر یک از کارمندان به صورت صمیمانه دیداری ترتیب بدهید و با جزئیات و مثال های متعدد، نقش او را در موفقیت شرکت به صورت واضح و شفاف توضیح بدهید.

برای مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک، لازم است هر یک از پرسنل متوجه جایگاه کلیدی خود در شرکت باشد.

روش چهارم : قوانین و مقررات شرکت را روشن کنید

یکی دیگر از مشکلاتی که سر راه مدیریت منابع انسانی در کسب  کارهای کوچک قرار دارد، واضح و مشخص نبودن قوانین است. بعضی از پرسنل ممکن است از فضای صمیمی شرکت سوءاستفاده کرده و کم‌کاری کنند. آنها ممکن است بیش از آنچه مورد قبول است تاخیر داشته باشند، مرخصی بگیرند یا مسئولیت هایشان را پشت گوش بیندازند.

قوانین و مقررات شرکت باید به وضوح بیان شده و قاطعانه اجرا شوند.

روش پنجم: با کارمندان نرمش و سازش داشته باشید

زمانی که طبق روش چهارم قوانین شرکت به خوبی فهمیده و اجرا شدند، شما می توانید با صلاحدید خودتان گاهی تخفیف هایی در نظر بگیرید. البته این نرمش نباید فقط برای یک نفر باشد، اگر نه حتما به نارضایتی و اعتراض دیگران منجر می شود.

پرسنل باید از مقررات پیروی کنند. با این حال، برای هر کسی ممکن است اتفاقات غیرمترقبه رخ بدهد. در چنین مواقعی با شخص همدردی کنید و نشان بدهید حامی او هستید.

روش ششم : خودتان هم تابع قوانین باشید

این مورد ممکن است برای بسیاری از مدیران بالادست خوشایند نباشد!

اما برای مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک و حتی بزرگ، شما هم بهتر است تابع قوانین باشید. آیا سیگار کشیدن در محیط کار ممنوع است؟ شما هم نکشید! آیا غذا خوردن خارج از ساعت مشخص شده ممنوع است؟ شما هم به این قانون پایبند باشید.

می توانم بگویم این موثرترین روشی است که پیروی باقی پرسنل از مقررات را تضمین می کند!

در مدیریت منابع انسانی در کسب و کار کوچک شما با اولین استخدام، اولین رج دیوار نیروی انسانی را می چینید.

در مدیریت منابع انسانی در کسب و کار کوچک شما با اولین استخدام، اولین رج دیوار نیروی انسانی را می چینید.

روش هفتم: به صورت روزانه یا هفتگی از پرسنل گزارش دریافت کنید

اگر گزارش هایی که از عملکرد کارمندان دریافت می کنید با فاصله زمانی کم باشد، بهتر می توانید بازدهی آنها را بررسی کنید. این گزارش ها همچنین می توانند مشکلات را زمانی که هنوز کوچک و قابل حل شدن هستند، نشان بدهند.

مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک تفاوت عمده ای با کمپانی های بزرگ ندارد. شما باید کارمندان خود را بشناسید، به بهبود عملکردشان کمک کنید و دلیل اشتباهات یا کم‌کاری هایشان را در اولین فرصت جویا شوید.

روش هشتم : برای آموزش کارمندان زمان و انرژی صرف کنید

شما هم مثل هر صاحب کسب و کار دیگری، تمایل دارید که منابع انسانی با سرعت و دقت کار کنند و هرازگاه خلاقیت هایی هم به خرج بدهند. در این راستا وظایفی هم به گردن شماست: آموزش مناسب کارمندان.

شاید بعضی افراد تصور کنند صرف زمان و هزینه برای آموزش به پرسنل بیهوده است. چون آنها باید از قبل همه چیز را بلد باشند! یا ممکن است به زودی کار دیگری را شروع کنند و از آموزش های شما برای شرکت دیگری استفاده کنند.

اشتباه نکنید. این طرز فکر به کسب و کار شما آسیب می زند. شما به منابع انسانی ماهر، کاربلد و خلاق نیاز دارید. هرقدر بتوانید با آموزش به آنها کمک کنید، در نهایت برای توسعه کسب و کار خودتان سرمایه گذاری کرده اید.

مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای کوچک مهم است

تصور من این است که شما تمایل دارید کار خود را گسترش بدهید. پس قرار نیست کسب و کار شما همیشه کوچک بماند. به همین دلیل لازم است قدم های اولیه را محکم و درست بردارید. اگر امروز مدیریت منابع انسانی را بی اهمیت ببینید و برای آن چارچوب تعیین نکنید، فردا که تعداد پرسنل بیشتر می شود با مشکلات عمیق و جدی مواجه می شوید.

امیدوارم این مطلب به شما بینش تازه و اطلاعات کاربردی داده باشد.

یک پیشنهاد: اگر با دوره مدیران برتر ابرطلایی آشنا نیستید، شاید دوست داشته باشید در مورد آن بخوانید. در این صورت می توانید اینجا را کلیک کنید.

این مقاله برگرفته و چکیده چندین مقاله معتبر خارجی است. به عنوان مثال این و این صفحه.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *