مراحل عمر و دوره آمادگی در کسب و کار – قسمتی از کتاب نوبل فروش

 

مهلتی بایست تا خون شیر شد

مولانا

آیا شما هم معتقدید که یک موجود زنده هستید؟

آیا می دانید در وجودتان واحدهای کوچک تری نسبت به این جسمی که دارید، وجود دارد و آنها نیز زنده هستند؟ مثلا قلب، کلیه و شش! همه اجزای بدن ما زنده هستند و باز هم واحدهای کوچک تری از این ها به نام سلول در بدن ما وجود دارد.

همه موجودات زنده چنین ساختاری دارند. یعنی هر موجودی که اجزای زنده‌ای داشته باشد، خودش هم زنده است.

حالا بیابیم سراغ کسب و کارتان!

 

کسب و کار شما از چه چیزی تشکیل شده است؟

تعدادی نیروی انسانی!

این نیروهای انسانی اجزای کسب و کار شما هستند. این نیروهای انسانی زنده هستند. پس کسب و کار شما یک موجود زنده است. هر موجود زنده ای همان لحظه تولد یک دفعه ظاهر نمی شود. قبل از تولد یک دوره آمادگی طی می شود. همه ما یک دفعه در این دنیا ظاهر نشدیم! مادران ما یک دوره بارداری را طی کردند تا به دنیا آمدیم.

در مورد دختر من، وقتی همسرم به من گفت که باردار است و قبل از آنکه دختر کوچکم به دنیا بیاید، تا حدی ناراحت شده بودم. حتی کلی فکرها به سرمان زد که از شر این بچه راحت شویم. البته باورهای مذهبی و اخلاقی من باعث شد این اتفاق نیوفتد و بعد از کلی سر و کله زدن قبول کردیم که این بچه را نگه داریم.

الان سن این بچه دو سال و شش ماه است و ما دلمان نمی آید که چهار ساعت این بچه را کنار مادر من یا مادر همسرم بگذاریم و یک کنسرت یا تئاتر برویم. چون دلمان برایش تنگ می شود.

چه اتفاقی افتاده که موجودی که می خواستیم از شرش راحت شویم الان حتی برای چند ساعت نمی توانیم دوری‌اش را تحمل کنیم؟ هر اتفاقی افتاده، در دوره آمادگی افتاده است. دوره آمادگی مسئله مهمی است که خیلی از ما برای موفقیت در کسب و کار از آن غافل هستیم.

هر موجودی مراحل عمر مشخصی دارد. آماده تولد می شود؛ پس از این آمادگی، متولد می شود و نوزادی را طی می کند، رشد می کند، به بلوغ و تکامل می رسد و کم کم رو به زوال و نابودی می رود.

این مراحل عمر برای انسان، کسب و کار و هر چیزی زنده ای یکسان است. اولین بخش از نمودار عمر، مربوط به دوره آمادگی است که در مورد آن صحبت کردیم. در ادامه با یک مثال این دوره آمادگی را بیشتر توضیح می دهیم.

 

دوران بارداری، همان دوره آمادگی برای پدر و مادر است.
دوران بارداری، همان دوره آمادگی برای پدر و مادر است.

 

برای سفارش کتاب نوبل فروش به این لینک مراجعه کنید.

 

نوزاد و مادر

مثنوی حضرت مولانا چند دفتر دارد. از قضا فاصله سرودن دفتر دوم با دفتر اول زیاد شد. مولانا دو بیتی را در ابتدای دفتر دوم آورده که علت این تاخیر را به شیرینی توضیح می دهد:

مدتی این مثنوی تاخیر شد

مهلتی بایست تا خون شیر شد

تا نزاید بخت تو فرزند نو

خون نگردد شیر شیرین، خوش شنو

در توضیح این دو بیت اینکه قدما معتقد بودند وقتی مادر باردار می شود در سینه های او خون تبدیل به شیر می شود. دلیل این دوره بارداری آن است که در این دوره سینه می تواند از خون، شیر درست کند. بحث علمی آن در اینجا مد نظرم نیست، اما این بیت شاهد مثال صحبتی است که داریم.

اگر قرار است ما کسب و کار پررونقی داشته باشیم؛ و اگر قرار است کسب و کاری داشته باشیم که در آن فروش خوبی انجام شود؛ و اگر قرار است کسب و کاری داشته باشیم که یک بازاریابی درخشان داشته باشد، قاطعانه می گویم قبل از رفتن به دنبال تکنیک های بازاریابی باید دوره آمادگی خوبی داشته باشید.

بعد از دوران آمادگی، مرحله تولد است. در این مرحله شرکت و محصولاتش معرفی می شوند و شرکت در مسیر رشد قدم برمی دارد تا به دوران بلوغ برسد. یکی از سخت ترین دوره ها، دوره بلوغ است. در دوران بلوغ همه چیز در ظاهر رو به راه است؛ ولی اگر در این دوران کارهایی را که لازم است انجام ندهیم، به سرعت این دوران تمام می شود و به دوران افول و سپس مرگ می رسیم.

چاره جلوگیری از مرگ زودرس کسب و کار، نوآوری است. آن هم یک نوآوری بومی شده با ظرفیت های خودتان. چگونگی این نوآوری ها را به طور کامل در دوره «مدیران برتر» آموزش می دهم.

 

 

۲ دیدگاه دربارهٔ «مراحل عمر و دوره آمادگی در کسب و کار – قسمتی از کتاب نوبل فروش»

  1. JALAL1_GHASEMI@YAHOO.COM

    سلام.
    به نظر من تکامل یکی از بدیهی ترین قوانین جهان هستی است که انسان فراموش می کند و با مطالعه چنین مطالبی یادآوری می شود.
    متشکرم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *