مکانیسم دوره آمادگی چگونه است؟ قسمتی از کتاب نوبل فروش

 

انسان تا زمانی که فکر می کند نارس است، به رشد و کمال خود ادامه می دهد و به محض آنکه گمان کرد رسیده شده است، دچار آفت می شود.

 

درخت زندگی

فرض کنید کسب و کار شما یک درخت ثمرده باشد که میوه هایش پول است. ثمره ای که بعد از فروش ایجاد می شود پول است.

این درخت از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

اول: ریشه، بعد جوانه، بعد تنه، بعد شاخه و بعد هم میوه.

کجای این درخت ناپیداست؟

بله ریشه! اگر درخت ما، ریشه مناسبی نداشته باشد میوه خوبی می دهد؟ یا اگر به میزان کافی آب به ریشه درخت نرسد میوه خوبی می دهد؟

پس چطور می خواهیم کسب و کاری که ریشه مناسبی ندارد و در خاک مناسبی نیست، فروش فوق‌العاده‌ای داشته باشد و پول به بار بیاورد؟

خیلی از مسائلی که ما در پیدا دنبالش می گردیم هم به همین ترتیب است. نقطه اثرش در ناپیدا یا در همان ریشه درخت است. تکنیک های بازاریابی هم همین طور هستند. برای اثر کردن تکنیک های بازاریابی، باید ابتدا نگرشمان را اصلاح کنیم. ابتدا باورمان را اصلاح کنیم.

 

این مطلب مرتبط را هم بخوانید: مکانیسم موفقیت را بشناسید.

 

مکانیسم موفقیت

در اینجا می خواهیم ببینیم چه اتفاقی در ناپیدا می‌افتد که آن موفقیت روی می دهد و در واقع چه مکانیسمی برای رسیدن به موفقیت وجود دارد.

به احتمال خیلی زیاد همه شما تلفن همراه دارید. لطفا تلفن همراهتان را دم گوشتان بگذارید. (رفتارهای ما تا ۹۷درصد متاثر از ناخودآگاهمان است و ناخودآگاه شما کودکی ۳ تا ۵ ساله است. او بازی را دوست دارد. پس حتما تلفن همراهتان را نزدیک گوشتان بگیرید. اگر این کار را نکنید، آموزش روی ناخودآگاهتان نمی نشیند!)

 

موفقیت مانند یک درخت میوه، قسمت های ناپیدایی به اسم ریشه دارد.
موفقیت مانند یک درخت میوه، قسمت های ناپیدایی به اسم ریشه دارد.

 

خب فرض کنید من پشت خط هستم و می خواهم با شما صحبت کنم. فکر کنید شما یک چک برگشتی دست من دارید و من برای همین از این طرف شروع می کنم به شما ناسزا می گویم. در این صورت شما چه می شنوید؟ قطعا ناسزا!

حالا حالت دیگری را در نظر بگیرید. فرض کنید شما آدمی هستید که یک چک به بنده دادید. از طرفی شما مشتری خیلی خوش حسابی هستید و چکتان به موقع پاس شده است. من تماس گرفته‌ام و به خاطر آنکه چکتان به موقع پاس می شود از شما تشکر می کنم. در این حالت شما آن طرف گوشی چه می شنوید؟ قطعا سخنان گل و بلبل و گرمابه و گلستان می شنوید!

این گوشی تلفن یک مکانیسم و سیستمی است که صدا را منتقل می کند. برای این گوشی فرقی ندارد که آن طرف ناسزا بگویند یا سخنان گل و بلبل. اگر از آن طرف ناسزا گفته باشند از طرف دیگر هم ناسزا می شنوند. اگر گل و بلبل گفته باشند، گل و بلبل می شنوند.

موفقیت هم دقیقا همین طور است. موفقیت یک مکانیسم شش مرحله ای است که هر نوع ورودی که به آن بدهیم، همان نوع خروجی را به ما می دهد. مراحل این مکانیسم شش قسمت است:

۱)      فکر

مرحله اول این مکانیزم با فکر شروع می شود. آن چیزی که در فرآیند موفقیت آغاز می شود، فکری است که به فعالیت های ما جهت می دهد. هر چیزی که ما می خواهیم در کسب و کارمان اتاق بیوفتد اول در فکرمان می گذرد. بعد آنقدر روی این فکر کار می کنیم و آن را پرورش می دهیم تا برای ما تبدیل به احساس شود.

۲)      احساس

مرحله دوم مرحله احساس است. وقتی که فکر تبدیل به احساس شود، ما را هیجان زده می کند. شور و اشتیاق می گیریم. از فکرمان به وجد می آییم و تصمیم می گیریم به آن عمل کنیم. بعد از فکر و احساس (هیجان) نوبت به اقدام می رسد.

۳)      اقدام

ایده‌آل گرایی سم موفقیت است. به همین دلیل باید قبل از اینکه هیجان (مرحله قبلی) فروکش کند، اقدام کنیم. اقدام باید با یک تلاش ۲۱ روزه همراه باشد تا تبدیل به عادت بشود.

۴)      عادت

همگی شنیده ایم که اگر یک عمل خاص ۲۱ روز به صورت مداوم تکرار شود، تبدیل به عادت می شود. البته همیشه به همین سرعت اتفاق نمیوفتد و گاهی بیشتر طول می کشد. مرحله بعد از عادت، رفتار است.

۵)      رفتار

در مرحله پنجم مکانیسم، عادت به رفتار تبدیل می شود. رفتار زمانی نهادینه می شود که ما عملی را بدون فکر قبلی و به صورت ناخودآگاه انجام بدهیم. این مرحله بالاتر از عادت است، چون عادت ممکن است با کمی وقفه فراموش شود. اما رفتار این طوری نیست. برای اینکه یک عادت به رفتار تبدیل شود از ۲۱ روز تا ۸ سال زمان لازم است.

۶)      نتیجه

پس از رفتار و در مرحله ششم، نتیجه به وجود می آید. پس مراحل موفقیت عبارت شد از فکر، احساس، اقدام، عادت، رفتار و نتیجه.

 

مکانیسم موفقیت شش مرحله دارد.
مکانیسم موفقیت شش مرحله دارد.

 

در این فرایند مانند فرایند میوه دادن، مراحل اول (یعنی فکر و حساس) ناپیدا است و مراحل آخر آن (یعنی رفتاری که باعث نتیجه می شود یا پولی که به دست می آید) پیدا است. اما هنگامی که ما روی تکنیک های بازاریابی و فروش تمرکز میکنیم، اگر خیلی هم خوب آنها را یاد بگیریم، در نهایت آن تکنیک ها روی رفتار ما اثر می گذارند.

در صورتی که در این حالت از دو مرحله اول یعنی از فکر و احساس غفلت کرده ایم. پس برای اینکه فروش خوبی در کسب و کارمان داشته باشیم این مکانیسم موفقیت را باید درست و کامل طی کنیم. یعنی ابتدا فکرمان را درست شکل بدهیم، بعد احساساتمان را مثبت کنیم، سپس اقدام فوری بکنیم، عادت را شکل بدهیم و آنقدر پیش برویم تا به رفتار درست برسیم. به این ترتیب در آخر به آن نتیجه که می خواهیم دست پیدا می کنیم.

 

برای سفارش کتاب نوبل فروش به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *