مکانیسم موفقیت را بشناسید

موفقیت و رسیدن به اهداف همان عاملی است که برای آن همواره در تلاش هستیم؛ ما باید راه و روش رسیدن به موفقیت مورد نظرمان را بدانیم. قطعا از نظر هرکسی معنی مفهوم موفقیت بنا به شرایط خودش، متفاوت است و هدف هرکسی با دیگری فرق دارد.

اما باید بدانیم که رسیدن به موفقیت یک مکانیسم مشخص دارد که می توان آن را برای هر هدفی به کار برد. برای اینکه سریعتر به موفقیت و هدف خود برسیم لازم است که با این مکانیسم به صورت اساسی آشنا شویم.

بهتر است برای آشنایی با این مفهوم و دانستن زیر رو بم آن، گذری بر “کتاب نوبل فروش” نوشته علی درجزینی بزنیم و قلم وی را درباره این موضوع مهم بخوانیم.

علی درجزینی در این کتاب با قلمی شیوا و مثالی واضح، مکانیسم موفقیت را توضیح داده است؛ او در خصوص این موضوع چنین نوشته است: «به احتمال خیلی زیاد همه شما تلفن همراه دارید. لطفا تلفن همراهتان را دم گوشتان بگذارید.

خب فرض کنید من پشت خط هستم و می خواهم با شما صحبت کنم. فکر کنید شما یک چک برگشتی دست من دارید و من برای همین از این طرف شروع می کنم به شما ناسزا می گویم. در این صورت شما چه می شنوید؟ قطعا ناسزا!

حالا حالت دیگری را در نظر بگیرید. فرض کنید شما آدمی هستید که یک چک به بنده داده اید. از طرفی شما مشتری فوق العاده خوش حسابی هستید و چک‌تان به موقع پاس شده است. من تماس گرفته ام و به خاطر آنکه چکتان به موقع پاس می شود، تشکر می کنم. در این حالت شما در آن طرف گوشی چه می شنوید؟ قطعا سخنان گل و بلبل و گرمابه و گلستان می شنوید!

این گوشی یک مکانیسم و سیستمی است که صدا را منتقل می کند! برای این گوشی فرقی ندارد که آن طرف ناسزا بگویند یا سخنان گل و بلبل. از آن طرف اگر ناسزا گفته باشند از طرف دیگر هم ناسزا می شنوند و اگر گل و بلبل گفته باشند، گل و بلبل می شنوند.

موفقیت هم دقیقا همینطور است. موفقیت یک مکانیسم چهار مرحله ای است که هر نوع ورودی که به آن بدهی، همان نوع خروجی به ما می دهد».

مراحل مکانیسم موفقیت

۱- فکر: مرحله اول این مکانیسم با فکر شروع می شود. آن چیزی که در فرایند موفقیت آغازمی شود، فکری است که به فعالیت های ما جهت می دهد. هرچیزی که ما می خواهیم در کسب و کارمان اتفاق بیفتد اول در فکرمان می گذرد، بعد آنقدر روی این فکر کار می کنیم و آن را پرورش می دهیم تا برای ما تبدیل به احساس شود.

۲- احساس: مرحله دوم مرحله احساس است. وقتی که فکر تبدیل به احساس شود، ما را هیجان زده می کند. شور و اشتیاق می گیریم. از فکرمان به وجد می آییم و تصمیم می گیریم و به آن عمل کنیم. بعد از فکر و احساس نوبت به رفتار می شود.

۳- رفتار: در مرحله سوم مکانیسم، احساسات و هیجانات ما باعث می شود که رفتاری متناسب با آن هیجان انجام دهیم.

۴- نتیجه: پس از رفتار هم در مرحله چهارم نتیجه به وجود می آید. پس مراحل موفقیت عبارت شد از فکر، احساس، رفتار و نتیجه

در این فرایند مانند میوه دادن، دو مرحله نخست (یعنی فکر، احساس) ناپیدا است و دو مرحله آخر آن (یعنی رفتاری که باعث نتیجه یا پولی که به دست می آید) پیدا است. اما هنگامی که ما روی تکنیک های بازاریابی و فروش تمرکز می کنیم، اگر خیلی خوب هم آن ها را یاد بگیریم، در نهایت آن تکنیک ها روی رفتار ما تاثیر می گذارند.

در صورتی که در این حالت از دو مرحله اول یعنی از مراحل فکر و احساس غفلت کرده ایم. پس برای اینکه فروش خوبی در کسب و کارمان داشته باشیم، این مکانیسم موفقیت را باید درست طی کنیم. یعنی ابتدا فکرمان را درست شکل دهیم، بعد احساسمان را مثبت کنیم و در مرحله سوم در جریان آن فکر و احساسات، رفتاری مناسب داشته باشیم تا در آخر به آن نتیجه ای که می خواهیم دست پیدا کنیم.

کتاب نوبل فروش را بخوانید

کتاب نوبل فروش نوشته علی درجزینی به “روش های بازاریابی کم خرج و پرسود” پرداخته است.

نویسنده کتاب نوبل فروش، پیش از آنکه یک شخصیت علمی باشد، یک کارآفرین جوان و خودساخته است و آنقدر برای رسیدن به موفقیت پافشاری کرده که در نهایت به عنوان کارآفرین نمونه در صنعت آموزش ایران، از طرف دانشگاه نهران انتخاب شده است.

کتاب فروش

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *