هدف گذاری در زندگی چگونه است؟

هدف گذاری در زندگی فقط مربوط به تاجران بزرگ، قهرمانان ورزشی، هنرمندان مطرح و… نیست. هر کسی باید برای زندگی خودش دارای برنامه و هدف گذاری باشه.

قصد دارین یک سفر خاص برید؟ دوست دارید خارج از حیطه کاری خودتون یک هنر یا مهارت متفاوت یاد بگیرین؟ اصلا نیت کردید روزی حداقل ۸ لیوان آب بنوشید اما مدام فراموش می کنید؟ پس هدف گذاری در زندگی به درد شما هم می خورد!

هدف گذاری در زندگی به معنای آگاهانه و هوشمندانه زندگی کردن است.

کمی به اطراف خود نگاه کنید. تقریبا هر موجود زنده ای در حال پیروی از یک برنامه است. این برنامه در غریزه موجودات تعبیه شده و اونها رو به سمت و سویی میبره که طبیعت تعیین کرده.

اما ما انسانها قرار نیست فقط پیرو غرایز خودمون باشیم. ما پر از رویا، ایده و هدف هستیم که شخص به شخص متفاوته. بعضی از این رویاها فقط در طی چند روز برآورده میشن؛ در حالی که مسیر رسیدن به رویاهای دیگه ممکنه یک عمر طول بکشه. زندگی ما وقتی به دل خودمون میچسبه که اون رو آگاهانه بسازیم و پیش ببریم.

اصلا چرا پیروی از اهداف مهمه؟

کوتاه و مفید بگیم: انسان زمانی که هدفی رو دنبال میکنه و بهش میرسه، حس رضایت و مفید بودن میکنه. خصوصا اگه این هدف در راستای منفعت جمعی باشه. درست همون چیزی که ما در دوره «مدیران برتر» دنبال میکنیم.

افرادی که هدفی ندارن یا برای رسیدن به رویاهاشون برنامه ریزی و تلاش نمی کنن؛ معمولا افسرده و ناامید هستن. این اشخاص کلکسیونی از بهانه ها و تفکرات منفی دارن…به قولی برای هر راه حل یک مشکل سراغ دارن!

خب البته بهانه تراشی و انداختن تمام تقصیرات به گردن دیگران، آسون تر از اینه که بلند شن و مسیر هدف خودشون رو هموار کنن.

قدم اول چیه؟

باید بدونید چه رویا یا خواسته ای دارین.

اون گربه دانای داستان آلیس در سرزمین عجایب رو یادتون هست؟ به آلیس گفت وقتی نمیدونی کجا میخوای بری پس فرقی نمیکنه کدوم راه رو انتخاب میکنی.

موفقیت های اتفاقی و دستاوردهای پیشبینی نشده خیلی دلچسب هستن، اما هیچ کدوم نمیتونن جای هدف اصلی رو بگیرن. با خودتون خلوت کنید، مطالعه و تحقیق کنید، توانایی ها و علاقمندی هاتون رو فهرست کنید و اهداف زندگی تون رو پیدا کنید.

ما اینجا لزوما از اهداف بزرگ و بلندمدت حرف نمیزنیم. هدف شما میتونه هر چیزی باشه.

قدم دوم

حالا باید ببینید نسبت به هدفی که انتخاب کردید کجای کار هستید. تصور کنید قصد دارید با ماشین به تبریز برید. برای اینکه بتونید بهتر در مورد زمانبندی و هزینه ها برنامه ریزی کنید باید بفهمید الان کجا هستید. اگر مبداء شما تهرانه اوضاع خیلی فرق میکنه تا زمانی که از گرگان راه میوفتید.

اگه هدفی که الان توی سرتون چرخ میخوره مربوط به کسب و کار توی سال جاریه، برای شما یک پیشنهاد داریم: برای ارزیابی شانس موفقیت با توجه به شرایطی که همین الان دارید در این آزمون رایگان شرکت کنید.

خواستن توانستن…نیست! خواستن باید با هدفگذاری و اقدامات مناسب همراه بشه تا به توانستن برسه.

قدم سوم

خودتان رو با دیگران مقایسه نکنید، حتی اگه هدف یکسانی دارید.

چالش های زندگی شخصی و اجتماعی، نقطه شروع، توانایی ها و سرعت پیشرفت هر شخص منحصربفرده.

حتما این توصیه رو قبلا بارها خوانده یا شنیدید، اما تا زمانی که اون رو به کار نبرید باز هم تکرار میکنیم که: خودتون رو با هیچ کس دیگه مقایسه نکنید.

قدم چهارم

هدفگذاری در زندگی نباید ما رو بترسونه یا ناامید کنه.

اگه هدف بزرگی دارید لازم نیست از اول برای نقطه نهایی دورخیز کنید! اون هدف رو بشکنید و به مقصدهای کوچکتر تبدیل کنید. حالا هر بار باید برای رسیدن به مقصد نزدیک بعدی تلاش کنید. در نهایت روزی به جایی میرسید که رویایش را دارید.

یادتون باشه…ریتم یک قطعه موسیقی با تمام مکث ها و بالا و پایین رفتن هاش زیباست. پس از پایان ارکستر مردم برای کسی که زودتر از همه قطعه رو نواخته کف نمیزنن! بلکه نوازنده باحوصله، ماهر و بااحساس رو تشویق میکنن.

قدم پنجم

اگه احساس میکنید گیج شدید یا نمیتونید برای اهداف بزرگ برنامه ریزی کنید، کمک بگیرید.

هدفگذاری یک مهارته که باید آموخته و تمرین بشه. به صفحه اینستاگرام ابرطلایی سر بزنید. اونجا میبینید برای همین موضوع به ظاهر ساده، چه برنامه ها و دوره های آموزشی متعددی در حال برگزار شدنه.

سعی کنید از هدف های کوچک و قابل دسترسی شروع کنید تا به تدریج مهارت و تجربه بیشتری کسب کنید.

قدم ششم

از تغییر اجتناب نکنید!

مسیری که امروز برای رسیدن به هدف انتخاب میکنید تنها راه موفقیت نیست. شما در طول این مسیر حتما توانایی ها، دیدگاه ها و حتی ارتباطات جدیدی پیدا میکنید. این امکانات جدید به شما فرصت بهبود و ارتقاء میده، پس لازم نیست نسبت به روش خود تعصب داشته باشید.

توی این مسیر حتی ممکنه در مورد خود هدف هم تغییراتی اعمال کنید.

این موضوع نه تنها طبیعیه، بلکه نشانه رشد بینش و افکار شما هم هست.

هدف گذاری قراره کیفیت زندگی شما رو بالا ببره، نه اینکه دست و پای شما رو برای اوج گرفتن ببنده

هدف گذاری در زندگی رو یاد بگیرید و به دیگران هم آموزش بدید. هیچ سنی برای یاد گرفتن و به کار بستن این مهارت دیر یا زود نیست.

اگه کودکان از همون اولین سال های زندگی هدف گذاری رو به صورت صحیح یاد بگیرند، بسیاری از اشتباهات نسل های قبل رو تکرار نمی‌کنن. همین موضوع به ظاهر ساده میتونه قدم بزرگی در پیشرفت فردی اونها محسوب بشه که در نهایت به منفعت جمعی هم خواهد رسید.

فراموش نکنید که هدف گذاری مرحله دوم در مسیر موفقیت شماست. در وهله اول باید رویای خود رو بشناسید.

رسیدن به مقصد تلاش و همت بالایی طلب میکنه. هدف گذاری صحیح شما رو از تلاش کردن معاف نمیکنه. اما مسلما کسی که نقشه راه رو داشته باشه سریع تر و راحت تر به نقطه ای که از قبل تعیین کرده میرسه.

هدف گذاری صحیح، همون نقشه مسیر هست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *