پنج روش برای ایجاد انگیزه در نیروی انسانی

ایجاد انگیزه در نیروی انسانی یکی از مهم ترین کارهایی است که هر مدیر بالارتبه یا صاحب کسب و کار باید انجام بدهد.

 

چرا ایجاد انگیزه در نیروی انسانی تا این حد اهمیت دارد؟

نیروی انسانی هر شرکت قسمتی از سرمایه آن هستند… در حقیقت قسمت بزرگی از سرمایه!

اگر صاحب کسب و کار هستید چند لحظه این شرایط را تصور کنید: صبح یک روز وارد محل کار می شوید و می بینید هیچ یک از نیروها حاضر نیستند! چه اتفاقی میوفتد؟ مسلم است که کار می خوابد و شما از برنامه هایتان عقب میوفتید!

یا اگر نیروها همگی کسل، بی انگیزه و به سختی کار کنند چه در انتظار شرکت است؟

شاید مغز (صاحب کسب و کار) مهم ترین عضو بدن باشد؛ اما هرگز به تنهایی و بدون حضور دیگر اعضای بدن (نیروی انسانی) نمی تواند زنده و فعال بماند.

اینجاست که بحث ایجاد انگیزه در نیروی انسانی مطرح می شود. حاصل عملکرد نیروها وقتی باانگیزه هستند بسیار متفاوت از زمانی است که انگیزه و دلخوشی ندارند.

خب، ما به شما پنج روش برای ایجاد انگیزه در نیروی انسانی یاد می دهیم که توسط کارآفرینان و مدیران موفق به کار گرفته می شوند.

روش اول: برای آنها مزایایی هم سطح با رقیبان در نظر بگیرید

اگر نیروی انسانی شما ببینند در ازای کار و وظایف یکسان نسبت به آشنایانشان در شرکت های رقیب حقوق و امکانات کمتری دریافت می کنند؛ به شدت سرخورده و دلسرد می شوند.

اگر شرکت شما کوچک است، لازم نیست حقوق و مزایا را با رقیبان قدر و بسیار بزرگتر مقایسه کنید؛ اما احتمالا رقیبی در اندازه شما وجود دارد که کارکنان خوشحالتری دارد! بررسی کنید که آن رقیب برای ایجاد انگیزه در نیروی انسانی خود چه قدم هایی برداشته است.

اگر انتظار دارید نیروی انسانی آنقدر خوب عمل کنند که شما از رقیبان جلو بیوفتید، خودتان هم باید تکانی بخورید! ببینید چطور می توانید تا جایی که منابع مالی و زمانی شرکت اجازه می دهد، مزایای کارمندان را بیشتر و بهتر کنید.

روش دوم : فراموش نکنید که هر کدام از اعضای نیروی انسانی فردی منحصربفرد است

همان طور که از اسم آن مشخص است، نیروی انسانی متشکل از انسان هاست! نمی توانید با آنها مثل ماشین و ربات رفتار کنید و انتظار داشته باشید محل کارشان را دوست داشته باشند.

یکی از روش ها برای ایجاد انگیزه در نیروی انسانی، ارزش قائل شدن برای هویت و روحیات هر فرد است. حتی یک قدم جزئی مثل صدا کردن کارکنان با اسم کوچکشان می تواند به آنها حس رضایت و راحتی بیشتری بدهد. البته در مقابل، ممکن است بعضی از کارکنان دوست نداشته باشند با اسم کوچک صدا شوند.

این تفاوت ها را تا جایی که امکان دارد ببینید، بشناسید و به آنها احترام بگذارید.

کاری کنید که نیروی انسانی حس کنند محل کار، خانه دوم آنهاست.

ایجاد انگیزه در نیروی انسانی

ایجاد انگیزه در نیروی انسانی

روش سوم : برای ایجاد انگیزه در نیروی انسانی باید اهداف واقع بینانه تعیین کنید

من هم قبول دارم که هدف ها باید بزرگ باشند که دستیابی به آنها ارزشمند و ارزش‌آفرین باشد. اما در این راستا نباید واقعیت ها را نادیده گرفت.

توانایی بدنی و ذهنی افراد محدود است. شاید یک نفر ظرفیت بالاتری نسبت به دیگری داشته باشد اما باز هم سوپرمن نیست!

بعضی از مدیران برای رسیدن به سود مشخص در یک بازه خاص، کارکنان را چنان تحت فشار می گذارند که آنها مریض و دلزده می شوند. در نهایت آن مدیر شاید یک بار به هدفی که تعیین کرده برسد؛ اما ضربه بزرگی به سرمایه انسانی خود زده است.

برای ایجاد انگیزه در نیروی انسانی باید جوری برنامه ریزی کنید که در راستای رسیدن به هدف، لازم نباشد از سلامت جسمی و فکری کارکنان مایه بگذارید.

روش چهارم : به عملکردهای عالی پاداش بدهید

این پاداش باید در حد عملکرد خوب نیروی انسانی باشد. به طور مثال اگر یکی از افراد نیروی انسانی ایده ای چند میلیارد تومانی را با شما درمیان گذاشته است،غیرمنصفانه است که برای پاداش به حقوق آن ماه او فقط صد هزار تومان اضافه کنید!

از طرف دیگر، نباید انتظارات نادرست ایجاد کنید. اگر مدام به همه پاداش بدهید نتیجه عکس می گیرید! زیرا کارکنان حس می کنند لازم نیست خیلی درخشان و عالی عمل کنند که به پاداش برسند!

روش پنجم: برای ایجاد انگیزه در نیروی انسانی منابع و وسایلی که نیاز دارند را در اختیارشان قرار بدهید

بعضی از کارفرماها تکنولوژی قدیمی و منابع محدودی دارند؛ با این حال از نیروی انسانی می خواهند صرفا با تلاش و کوشش نتایج شرکت را در سطح رقیبان مدرن نگه دارند.

این مورد تا حدودی با روش اول در یک گروه قرار می گیرد. به طور مثال اگر طراح گرافیک شرکت، بسیار خلاق و کوشا باشد اما سیستمی که در اختیارش قرار دارد بسیار قدیمی و کند باشد چطور باید ایده هایش را اجرا کند؟

شما نمی توانید بهترین راننده جهان را سوار پراید کنید و از او بخواهید با اتکا به مهارت هایش از یک مازراتی سبقت بگیرد! برای ایجاد انگیزه در نیروی انسانی، باید آنها را تا جایی که در توان‌تان هست مجهز کنید.

این موضوع درباره منابع اطلاعاتی و آموزشی هم صادق است. اگر منبعی می شناسید که به سریع تر و راحت تر شدن کار کارکنان کمک می کند، آن را در اختیارشان قرار بدهید.

چرا ایجاد انگیزه در نیروی انسانی تا این حد اهمیت دارد؟

چون نیروی انسانی، اعضای پیکره کسب و کار شما هستند. این واقعیت را هرگز از یاد نبرید.

به آنها بها بدهید، برایشان انگیزه ایجاد کنید، آنها را با «موقعیت شغلی کم و نیروی کار زیاد» تهدید نکنید! تهدید پرسنل به اخراج و جایگزینی‌شان با نیروهای جدید، کمکی به همدلی آنها با شرکت و شکوفا شدن خلاقیتشان نمی کند!

سعی کنید همان مدیر یا رئیسی باشید که پیش از کارآفرینی یا ریاست فعلی، آرزو می کردید داشته باشید. وفاداری و دلسوزی نیروی انسانی نسبت به کاری که انجام می دهند چنان ارزشمند است که نمی توانید آن را فقط با پول یا استخدام افراد مجرب تر به دست بیاورید.

مراقب سلامت جسمی و فکری اعضای بدن ِ کسب و کار خود باشید.

راستی!

تا به حال چه قدم هایی برای آموزش خود – به عنوان یک مدیر – برداشته اید؟

آیا با دوره مدیران برتر ابر طلایی آشنا هستید؟

پیشنهاد میکنم سری به اینجا بزنید و درباره این دوره آموشی اطلاعات کسب کنید.

یا اگر تصمیم دارید در دوره مدیران برتر شرکت کنید، به این صفحه بروید و به صورت مستقیم برای ثبت نام  وقت مصاحبه رزرو کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *