کلیدهای فروش موفق را بشناسیم

 

کلیدهای فروش موفق به درد همه فروشنده ها می خورد. فروشنده های حضوری، تلفنی، کهنه کار یا کسانی که همین امروز قرار است وارد این عرصه بشوند.

یادتان باشد هیچ کس فروشنده موفق زاده نمی شود. شاید یک سری خصوصیات ذاتی باعث شود بعضی ها چند قدم جلوتر باشند؛ اما موفقیت در فروشندگی بیشتر اکتسابی و یادگرفتنی است.

عرصه فروش بسیار پویاست. هر روز رقیبان تازه ای پیدا می شوند و روش های جدیدی برای فروش موفق ابداع می شود. آنچه همین یکی، دو سال پیش به شما کمک می کرد جزو موفقت ترین فروشنده ها باشید، ممکن است امروز دیگر کارایی نداشته باشد.

کلیدهای فروش موفق که در این مقاله به شما معرفی می کنیم شاید ساده به نظر برسند، ولی مفید و حتی ضروری هستند. پیشنهاد می کنم این موارد را مانند یک چک لیست یادداشت کنید و هر دفعه به آن رجوع کنید، چون به قول دارن هاردی در کتاب اثر مرکب: «هر کاری که انجام دادنش ساده باشد، فراموش کردنش هم ساده است!»

 

کلیدهای فروش موفق

در ادامه این مطلب، شما را با ۶ کلید برای فروش موفق آشنا می کنم. سعی کنید روی هر مورد به خوبی درنگ کرده و مصداق آن را در کار خود بیابید.

 

هدف خود را مشخص کنید

همه چیز از همین پله اول شروع می شود.

تا زمانی که هدف مشخص نباشد، مسیر هم روشن نخواهد شد.

برای تعیین هدف، می توانید پاسخ این سوالات را پیدا کنید: شما یا شرکتتان به چند مشتری نیاز دارید؟ در چه بازه زمانی؟ آیا ارتباطات لازم را برای دستیابی به این تعداد مشتری دارید؟ چه مقدار از فروش قرار است توسط مشتری های قدیمی انجام بشود؟ برای یافتن مشتری های جدید بهتر است از چه مسیرهایی اقدام کنید؟

البته فهرست این سوالات با توجه به نوع کار شما یا شرکتی که در آن کار می کنید ممکن است متفاوت باشد.

این نکته را فراموش نکنید که باید هدف های شخصی هم مشخص کنید. هدف های شخصی به شما سوخت لازم را می رسانند که انگیزه و پشتکار خود را حفظ کنید.

 

برای فروش موفق، ابتدا اهداف خود را مشخص و یادداشت کنید.

برای فروش موفق، ابتدا اهداف خود را مشخص و یادداشت کنید.

 

فراموش نکنید که فروش یک روند است

یکی از کلیدهای فروش موفق، داشتن بینش درست است.

فروش موفق یک هنر نیست؛ بلکه تلفیقی از دانش و تکنولوژی است و برای به ثمر رسیدن نیاز به زمان دارد.

اکثر فروشنده های موفق دانشمند هم هستند! آنها می دانند فروش مثل یک درخت است که تا ریشه های قوی نداشته باشد، برگ و بار خوبی هم نخواهد داشت.

شرایط تجارت و فروش در دنیای امروزی به سرعت عوض می شود؛ اما برخی اصول همیشه یکسان می مانند. شما باید مشتری خود و نیازهای خاص او را بشناسید؛ در او احساس اعتماد ایجاد کنید، راه های موثری برای جلب توجه آنها نسبت به محصول خود پیدا کنید و…

پس از طی چنین مراحلی است که فروش اتفاق میوفتد. در حقیقت، فروش جزو پله های آخر این روند به حساب می آید.

 

هر قدم خود را اندازه گیری کنید

هر کاری که ارزش انجام دادن داشته باشد، ارزش این را هم دارد که سنجیده و اندازه گیری شود… و هر چیزی که به صورت منظم اندازه گیری شود، می تواند رشد و پیشرفت کند.

مرحله اول – تعیین هدف – را به یاد دارید؟ اگر هر قدم و پیشرفت خود را اندازه گیری نکنید، از کجا می توانید میزان پیشرفت خود را متوجه بشوید؟ چطور نتیجه هر اقدام خود را بررسی می کنید؟

این یکی از کلیدهای فروش موفق است که به شما کمک می کند هر مشکل را تا زمانی که کوچک است شناسایی کنید. وقتی شما در فاصله زمانی کم عملکرد و دستاوردهای خود را بررسی می کنید، هر عدم هماهنگی یا کج‌روی را به سرعت تشخیص می دهید. احتمالا شما هم موافقید که رفع مشکلات زمانی که کوچک هستند خیلی راحت تر از وقتی است که به معضل بزرگی تبدیل شده اند!

 

به آدم های درست بفروشید!

این یک واقعیت است که تمام مردم کره زمین به محصول یا خدمات شما نیاز ندارند؛ یا خیلی ساده دلشان نمی خواهد از شما خرید کنند!

به جای این که تلاش کنید همه را برای خرید متقاعد کنید (که احتمالا تلاش بیهوده ای خواهد بود) باید بگردید و افرادی را پیدا کنید که مشتری احتمالی خواهند بود.

به طور مثال، شما به سختی بتوانید یک آقا یا خانم مجرد را ترغیب کنید که پوشک بچه بخرد! هرقدر هم که کیفیت محصول عالی و قیمت آن مناسب باشد!

سعی کنید انرژی خود را به صورت هدفمند صرف گروهی از افراد بکنید که احتمال دارد از شما خرید کنند. پس از آن باید تلاش کنید که در او نسبت به محصول و خدمات خود وفاداری ایجاد کنید.

 

برای کار گروهی ارزش قائل شوید

تقریبا هر فروشنده ای اوایل کار خود حس رقابت شدیدی با همکارانش دارد. او تصور می کند برای اینکه عضو درخشان و موفقی در شرکت باشد، فقط لازم است رکورد فروش بقیه را بشکند.

آن چه اکثر افراد تازه کار فراموش می کنند، اهمیت و ارزش کار گروهی است. کار گروهی باعث می شود شبکه ارتباطات قوی تر و گسترده تری داشته باشیم. اگر ذهنیت خود را از کمبود نعمت به وفور آن تغییر بدهید، متوجه می شوید همیشه مشتری کافی برای همه وجود دارد.

چطور کار گروهی یکی از کلیدهای فروش موفق است؟ تصور کنید شما تمایل دارید با یکی از مدیران یک سازمان ملاقات کنید، اما منشی او به شما وقت نمی دهد. در این بین یکی از همکاران شما، از دوستان آن مدیر است و می تواند در زمانی کوتاه از او برای شما وقت ملاقات بگیرد. شما به کمک همکارتان می توانید یک مانع بزرگ را از میان بردارید.

کار گروهی مصداق های دیگری هم دارد که در هر حال به نفع تمام اعضای گروه تمام می شود.

 

کار گروهی منجر به موفقیت همه اعضای فروش می شود.

کار گروهی منجر به موفقیت همه اعضای فروش می شود.

 

چشم و گوش خود را باز نگه دارید!

در هر شرکت یا گروهی، یک سری افراد هستند که معمولا موفقیت بیشتری در امر فروش دارند.

سعی کنید از آنها یاد بگیرید. چشم و گوش خود را باز نگه دارید که جزئی ترین رفتار یا کلام آنها را هم دریافت کنید. آیا همکاری دارید که در فروش تلفنی موفق است؟ پس دقت کنید که چطور سر صحبت را با مشتری باز می کند و معمولا از چه کلماتی استفاده می کند. آیا فرد دیگری در شرکت هست که می تواند مذاکره فروش را به خوبی پیش ببرد؟ پس به زبان بدن و اصطلاحاتی که به کار می برد دقت کنید.

هیچ کلاس درسی مفیدتر و بهتر از محل کارتان نیست. شما به صورت عملی می توانید شگردها و ترفندهای همکاران موفق خود را بررسی کنید…و حتی دلایل شکست و عدم موفقیت باقی همکاران را متوجه بشوید. این یکی از کلیدهای فروش موفق است که همیشه و همه جا باید به آن توجه کنید.

 

یادگیری فروش موفق یک امر مداوم است

کلیدهای فروش موفق فقط موارد بالا نیست. هر کسی ممکن است بتواند کلیدهای منحصربفرد خودش را هم پیدا کند. آنچه اهمیت دارد این است که هرگز تصور نکنیم تمام نکات را یاد گرفته ایم و دیگر موضوعی برای فراگیری وجود ندارد.

به همین دلیل است که ابر طلایی سمینار نوبل فروش ۲ را برگزار می کند. در این سمینار نکته ها و کلیدهایی را با شما به اشتراک می گذاریم که حاصل تجربه و تفحص بیشتری است.

اگر تمایل دارید در این سمینار شرکت کنید، روی بنر زیر کلیک کنید.

 

 

ایا شما در سمینار نوبل فروش ۱ شرکت کرده بودید؟ دوست داریم برای ما از دستاوردهایی بگویید که از آن سمینار داشتید! مشتاقانه منتظر خواندن نظرات شما هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *