گوگل ازگاراژ تا جهان

همین حالا که در حال خواندن این مطلب هستید، به احتمال پنجاه درصد یا حتی بیشتر، از مرورگر گوگل استفاده کرده اید.

گوگل؛ برندی که شاید فکر کردن به نبودن آن در زندگی کنونی دشوار به نظر بیاید و برندی که دنیای اینترنت بدون آن بی معنا است؛ بسیاری از افراد پاسخ نیازهای خود را از طریق گوگل جستجو می‌کنند و مرورگر کاربرد فوق العاده‌ای در زندگی هرکسی دارد.

جالب است بدانید که گوگل یک واحد کسب و کار کوچک بوده که با سرمایه ناچیز عده ای دوست و آشنا در گاراژ یک خانه شکل گرفته است و اکنون مجله نیویورک تایمز در یکی از ستون های خبری خود تصویری از گوگل را به نمایش گذاشته که نشان می دهد گوگل تا چند سال آینده قادر خواهد بود حتی تا درون مغز ما را نیز جستجو کند.

چه چیزی باعث این موفقیت شگفت انگیز شده است؟

فرهنگ گوگل براساس اندیشه دیجیتالیسم در میان بشر “عصر جدید” است.

حال این یعنی چه ؟

فرهنگ سازمانی و ارتباط آن مشتری مداری و مشتری نوازی موضوعی مهم و اساسی در مباحث کلان سازمانی است و از جهت های مختلف بدان پرداخته می شود.

فرهنگ سازمانی گوگل از لحاظ ارائه خدمات بی نظیر به پرسنل انکار ناپذیر است و این امتیاز به قدری فوق‌العاده است که از نطر “فورچون” گوگل، بهترین محل برای کار در سطح جهان است.

از سوی دیگر گوگل و شرکت های خوشنام دیگر، براساس ارزش های خاصی شکل می‌گیرند و این ارزش‌ها باعث به وجود آمدن مشتری نوازی در بطن آن‌ها می‌شود.

عناصر تشکیل دهنده فرهنگ سازمانی و مشتری نوازی گوگل

خانواده محوری

خانواده محوری در جرء به جزء شرکت گوگل دیده می شود؛ خانواده بنیان یک جامعه است و گوگل نیز به عنوان یک جامعه فراگیر، این اصل را پذیرفته است.

خانواده محوری در تمامی فرآیندهای استخدام، مدیریت عملکرد، توسعه محصول و پشتیبانی مشتریان نهادینه است؛ کارمندان گوگل مانند اعضای یک خانواده به یکدیگر اعتمادی راسخ داشته و از تبادل اطلاعات با یکدیگر هراسی ندارند.

از دیگر فرهنگ های سازمانی شایسته گوگل، می توان به اهمیت نظر کارمندان این شرکت اشاره نمود؛ همراهان گوگل به عنوان عضوی از خانواده گوگل مورد احترام هستند و به حرف آن ها گوش داده می شود، نظر تمامی اعضای خانواده گوگل در چگونگی اداره این سازمان لحاظ می شود و گوگل همواره پذیرای ایده ها و نظرات سازنده خانواده خویش است.

بنابراین مشتری هم نیز به عنوان عضوی از این خانواده بزرگ پذیرفته شده است و جایگاه او به عنوان شریک سازمان قابل احترام است.

فرهنگ یادگیری

رسیدن به موفقیت و پیشرفت های چشمگیر بیش از هرچیزی نیازمند آموزش و یادگیری است؛ انسان ها براساس قدرت یادگیری می توانند شرایط خود را ارتقاء داده و در برابر تغییرات، سازگاری بیشتری داشته باشند.

براساس همین موضوع، یادگیری و آموختن مستمر امروزه تنها مزیت رقابتی سازمان ها به شمار می رود.

شرکت های بزرگ و پیشرفته ای مانند گوگل، اهمیت این آموزش و یادگیری را درک کرده و به کار گرفته اند؛ سازمان هایی مانند گوگل تلاش کرده اند با سرمایه گذاری در توسعه شایستگی های حرفه ای و شخصی افراد به هدف خود برای پیشرفت و توسعه نزدیکتر شوند.

نگرش جامع‌نگری

شرکت گوکل توانسته با تقویت روحیه جامع نگری از پس بسیاری از مشکلات خود برآید؛ نگرش جامع نگری مکمل فرهنگ یادگیری در این شرکت است.

با تکیه بر این نگرش، شرکت گوگل کارکنان خود را تشویق می کند که به جای فرار از مشکلات و پاک کردن صورت مساله، با نگاهی جامع و کلان به جنگ با این مشکلات بروند.

آن ها همواره به نوآوری توجه داشته و آن را در راستای ایجاد اثرات بزرگ به کار می برند و سعی می کنند هر زمینه ای، انقلابی بزرگ به پا کنند؛ همه کارکنان این شرکت خود را به عنوان عاملان کوچک تغییرات بزرگ می دانند.

نوآوری در گوگل همسو با دامنه انتظارات مشتری و خدمت و رفاه و پشتیبانی از مصرف کنندگان است.

روحیه کار تیمی

شرکت گوگل اعتقاد دارد به جای ایجاد یک کمپانی، باید یک جامعه منسجم تشکیل داد. فرایندهای سازمانی گوگل انسان محور بوده و و کارکنان از اینکه به عنوان بخشی از یک واحد بزرگتر از شخص خودشان باشند، لذت میبرند و کار تیمی مفهومی ارزشمند نزد آن ها است؛ ثمره تقویت احساس تعلق و ارزش های کار تیمی در میان کارکنان، یا به عبارتی زیباتر مشتریان سازمانی، “خشنودی” آن ها است که این رضایت درونی، موجب رضایت متقابل مشتریان خواهد شد.

کار تیمی موجب کاهش فرسودگی های شغلی می شودو بهره وری کارکنان را افزایش می دهد و این بهره وری تاثیر مستقیمی بر بهبود مشتری مداری در سازمان خواهد داشت.

همانطور که خواندید…

شرکت گوگل با رهبری صحیح نیروهای انسانی به یکی از کلاف های موفقیت دست یافته است! مدیران این سازمان به این موضوع را درک کرده اند که کارکنانشان مشتری های درون سازمانی بوده و  با مدیریت صحیح باید رضایت آن ها  را جلب کنند تا بتوانند رضایت مشتری های عام و را نیز داشته باشند.

این همان موضوعی مهمی است که علی درجزینی در تور “رهبری نیروهای انسانی” دوره فوق پیشرفته ابرطلایی، تکنیک های آن را به دانشجویان خود آموزش می دهد.

حتی شرکت های ابرقدرتی مانند گوگل نیز آموزش را در صدر وظایف خود قرار داده و از آن غافل نمی‌شوند؛ پس شما هم به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک یا بزرگ، بیش از پیش به این مهم توجه کرده و به آنچه که می‌دانید بسنده نکنید.

ما در این راه همراهت خواهیم بود

شما می‌توانید به صورت رایگان و حضوری با علی درجزینی و کارشناسان مجموعه ابرطلایی دیدار کنید تا با دوره‌ای آشنا شوید که بسیاری از افراد را به ثروت و موفقیت در کسب و کار رسانده است؛ فقط لازم است توجه داشته باشید که زمان این مصاحبه حضوری محدود و تعداد متقاضیان بالا است، پس هرچه سریعتر فرم خود را تکمیل کرده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

برای اینکه بتوانید از جزییات این دوره مطلع شوید، می توانید فیلم معرفی آن را دیده به پاسخ سوالات خود دست یابید

فیلم معارفه دوره مدیران برتر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *