۸ نکته بازاریابی اینترنتی که بهتر است بدانید

بازاریابی اینترنتی به درد همه می خورد!

بازاریابی اینترنتی دیگر نه فقط یکی از راه‌های مناسب، بلکه جزو مسیرهای ضروری برای جذب مشتری است.

اینترنت – خصوصا در چند سال گذشته – فضایی ایجاد کرده است که هر شخص یا شرکت می تواند از آن برای کسب درآمد استفاده کند.

فرقی ندارد کسب و کار شما بزرگ است یا کوچک، قدیمی است یا جدید، محصول فیزیکی ارائه می دهد یا خدمات رفاهی و… در هر حال، دانستن نکات بازاریابی اینترنتی یکی از برگ های برنده شماست.

بیایید بدون مقدمه بیشتر، سر اصل مطلب برویم!

۱)     محتوای جذاب تولید کنید

خود شما هم کاربر سایت ها و صفحه های دنیای مجازی هستید و تجربه گشت و گذار در این فضا را دارید. در هر روز و در مجموع چقدر مطالب مفید، جذاب و قابل اعتنا می بینید؟ چند مقاله شما را ترغیب می کند که روی «ادامه مطلب» کلیک کنید و بقیه متن را بخوانید؟

تهیه محتوای جذاب، تازه و البته صادقانه، از اولین و مهم ترین نکات بازاریابی اینترنتی است.

کاربران دیگر هم مثل شما هستند. کسی حوصله مطالب تکراری و غیرقابل اطمینان را ندارد. فرقی ندارد محصول شما، طراحی سایت، نوع برخورد با مشتری و… چطور است؛ چون تمام این موارد در پله دوم قرار دارند. پله اول، محتوای نوشتاری، ویدئویی و حتی صوتی سایت شماست. چون صفحات مجازی و آنلاین، حکم ویترین کار شما را دارد.

۲)     در دسترس باشید!

اگر قرار است در بازاریابی اینترنتی از باقی رقبا جلو بیوفتید، سعی کنید همیشه و همه جا در دسترس باشید.

سعی کنید ساعات پاسخگویی را بیشتر کنید، یا حتی اگر می توانید آن را ۲۴ ساعته انجام بدهید!

تصور کنید شخصی اواخر شب و پس از کارهای روزانه، روی تخت دراز کشیده است و دارد صفحاتی را در اینستاگرام نگاه می کند که فروش کیف و کفش دارند. صفحه شما هم فقط یکی از صدها صفحه است. یکی از محصولات شما نظر او را جلب می کند و در قسمت نظرات یا پیام خصوصی، سوالی مطرح می کند.

شما ممکن است با خودتان بگویید ساعت کار من هشت صبح تا شش عصر است و خارج از آن، به هیچ سوالی پاسخ نمی دهم. این یک اشتباه بزرگ است!

یکی از نکات بازاریابی اینترنتی این است که در اسرع وقت پاسخگوی مشتری باشیم. اگر نه، او ممکن است از رقیب ما خرید کند یا اصلا فراموش کند به ما پیامی داده است.

در این نوع بازرایابی، نباید برای خودتان ساعت کاری مشخصی تعریف کنید. هر زمان متوجه شدید پیغام جدیدی دارید، همان موقع یا در اسرع وقت به آن جواب بدهید.

۳)     راحتی مشتری باید در اولویت باشد

سعی کنید در طراحی سایت یا صفحه خود به شکلی عمل کنید که بازدیدکننده – که ممکن است تبدیل به مشتری بشود – راحت باشد. او را مجبور نکنید برای گرفتن اطلاعات بیشتر از اینستاگرام به سایت مراجعه کند؛ یا برای پرسیدن قیمت حتما پیغام خصوصی بدهد.

بازدیدکنندگان سایت شما معمولا دو دسته هستند: کسانی که هدفمند و قطعی به دنبال کالا یا خدماتی مشابه آنچه که شما دارید هستند؛ و کسانی که به صورت تفریحی و گذری از سایت یا صفحه دیدن می کنند. تعداد گروه دوم به مراتب بیشتر از گروه اول است.

گروه اول ممکن است برای اطلاعات بیشتر برای شما پیغام خصوصی بفرستند یا روی لینک سایت کلیک کنند. آنها در هر صورت دنبال کالای شما هستند. هرچند برای آنها هم سهولت دسترسی به اطلاعات مهم است.

اما یکی از نکات بازاریابی اینترنتی، ترغیب دسته دوم به خرید است. آنها اگر تمام اطلاعات را در همان نگاه اول دریافت نکنند، ممکن است برای خرید حتی وسوسه هم نشوند. اطلاعاتی مثل جنس و بافت، سایزبندی (برای لباس و کفش)، عکس از زوایای مختلف کالا، قیمت و… را حتما در توضیحات اولیه بگنجانید.

۴)     با دیگران تعامل داشته باشید

اگر عمده فعالیت شما در فضایی مثل اینستاگرام یا تلگرام است، با دیگران تعامل داشته باشید.

مطلبی از پیج های دیگر را در صفحه خود گذاشته و بازدیدکننده ها را ترغیب کنید به آن صفحه هم سر بزنند. در مقابل، از آن پیج هم درخواست کنید شما را به فالوورهای خودش معرفی کند.

البته گزینه تبلیغات توسط صفحه های پربازدید هم وجود دارد، که معمولا گران و پرهزینه است.

بر خلاف آنچه ممکن است تصور کنید، نظر گذاشتن برای پست های رقیب می تواند به نفع تان باشد. چون بازدیدکننده ها ممکن است از طریق همان نظر، وارد صفحه خودتان بشوند.

پس تا جایی که می توانید با صفحه های دیگر تعامل داشته باشید که بهتر به چشم بازدیدکننده ها بیایید.

۵)   هنگام بازاریابی اینترنتی  مسائل غیرکاری را با مسائل کاری تلفیق نکنید

یکی از نکات بازاریابی اینترنتی که بسیار اهمیت دارد، جدا کردن صفحه و سایت کاری از صفحات شخصی است.

صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام، ویترین کار شماست. این ویترین نباید جای اظهار نظرات سیاسی، اجتماعی، بیان زندگی خصوصی و… باشد. در غیر این صورت، اعتبار و وجهه شما در نظر مشتری ها پایین می آید. حتی ممکن است یک سری از دنبال‌کنندگان را به دلیل تفاوت نظرهای سیاسی و اجتماعی از دست بدهید.

این موضوع نه فقط یکی از نکات بازاریابی اینترنتی، بلکه به طور کلی یکی از نکات مهم در کسب و کار است.

۶) موقع بازاریابی اینترنتی بازدیدکننده را ترغیب کنید که صحبتی کند یا سوالی بپرسد

کمپین بسازید، مسابقه طرح کنید، اطلاعات عمومی جالب در حیطه محصولات خود پست کنید.

سعی کنید مخاطب را هیجان‌زده کنید تا نظر خودش را بنویسد، حتی اگر فقط چند شکلک خنده باشد. این یکی از نکات بازاریابی است که در یکی، دو سال اخیر ترویج زیادی داشته و واقعا موثر است.

نکته مهم این است که این قدم را صرفا برای گرفتن نظرات و پیام های بیشتر برندارید. سعی کنید هدفتان واقعا شگفت‌زده کردن یا خنداندن بازدیدکننده باشد. حتی می توانید بازی «آیا می دانستید؟» راه بیندازید. در یک پست سوال یا معما را مطرح کنید و بخواهید هر شخصی جوابی که به نظرش می آید را بنویسد. سپس در پست بعدی جواب را بگذارید.

در این حالت حتی اگر شخصی نظرش را ننویسد هم به احتمال زیاد برای دیدن پاسخ، دوباره به صفحه شما برمی گردد.

بازاریابی اینترنتی از طریق صفحات مجازی

۷)     صداقت، صداقت، صداقت

تحت هیچ شرایطی از صداقت با مشتری، فاصله نگیرید.

جنسی تمام شده است و ممکن است دوباره شارژ نشود؟ همین را بگویید و مشتری را معطل نکنید.

کیفیت یکی از اجناس ارزان‌تر، بهتر از یکی از محصولات گران‌تر است؟ اگر مشتری در مورد کیفیت این دو سوال پرسید، حتما واقعیت را بگویید.

ممکن است ارسال محصول با تاخیر مواجه شود؟ حتما پیش از قطعی شدن خرید، مشتری را در جریان بگذارید.

هرگز فراموش نکنید که اعتبار شما پیش مشتری، ارزش بسیار بالایی دارد. همین اعتبار منجر به تبلیغ دهان به دهان می شود. چنین گنجی را فدای سودهای کوتاه مدت نکنید.

۸)     خودتان را جای مشتری بگذارید

خود شما هم در جایی دیگر، مشتری یک فروشنده مجازی دیگر هستید یا خواهید بود.

در این حالت می توانید از مثل: «ادب از که آموختی؟ از بی ادبان!» استفاده کنید. کدام رفتار، خدمات یا محصولات فروشندگان فضای مجازی را نپسندیدید؟ همان مورد را در کار خودتان اصلاح کنید!

این یکی ار ترفندها و نکات بازاریابی اینترنتی است که به صورت نامحسوس اما عالی، کسب و کار شما را در نظر مشتری ها بالاتر می برد.

آیا باز هم سوال یا نکنه مبهمی در ذهنتان هست؟ پیشنهاد می کنم فیلم کارگاه‌های فروش انفجاری را ببینید. البته نه فقط یک بار، بلکه چندین بار!

برای تهیه این فیلم، می توانید روی بنر زیر کلیک کنید.

2 پاسخ
 1. رضا شمعی
  رضا شمعی گفته:

  ممنون از مقاله خوبتون، من با این قضیه مسئله دارم که خودم و جای مشتری بذارم. چون وقتی خودم و جای مشتری می ذارم میگم خوب باید بخره دیگه، چرا نمی خره؟ من این و نمی فهمم!
  میشه شما راهنمایی کنید؟
  ممنون

  پاسخ
  • Ai.m.hasani
   Ai.m.hasani گفته:

   درود رضا عزیز
   وقتی محصول خودت رو به این شکل بررسی میکنی چون نمیتونی بگی ماستم ترشه ، نمیتونی خوب خودت رو جای مشتری بذاری.
   پیشنهاد میکنم که خودت رو بذاری جای مشتری رقبا و تا میتونی از فروشنده رقب ایراد بگیر!
   و بعدش فکر کن که آیا خودت هم اون ایرادها رو داری؟ محصول همون ایرادها رو داره؟

   و یه نکته مهم دیگه :
   یه وقتهایی مشتری دوست داره که محصول تو رو بخره ، قیمت هم براش مناسبه ولی در اون لحظه خرید محصول تو ، در اولویت نیست.
   همیشه به خودت نگیر . ۱۰۰% آدمها قرار نیست مشتری ما باشن ، اما در یک آمار درست میتونی تا ۲۰ درصد از مشتری ها رو به خریدار نهایی تبدیل کنی. اگر بیشتر از این بفروشی عالیه و اگر کمتر از ۱۰ درصد شد باید نگران بود و باید مسیر صحیح رو پیدا کرد.
   البته این آمار برای محصولات و خدمات مختلف فرق میکنه و این عددها رو گفتم که بتونی ذهنت رو برای پیدا کردن عددهای درست برای محصول و شغل خودت پیدا کنی

   شیرین و شاد باشی

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *