موفقیت چیست؟

موفقیت چیست؟

تا به حال چقدر آگاهانه به پاسخ این سوال فکر کرده اید؟

بی شک اکثر ما از دوران کودکی دنبال کسب موفقیت بودیم. هیچ کس آرزو نمی کند انسان ناموفقی باشد!
بعضی از ما چنان دنبال رسیدن به موفقیت هستیم که معمولا این سوال اساسی را از خود نمی پرسیم: موفقیت چیست؟
چطور تمام عمر به دنبال چیزی هستیم که تعریف روشنی از آن نداریم؟
البته ممکن است اولین پاسخی که به ذهن تان می رسد این باشد: «موفقیت یعنی داشتن درآمد بیشتر و افراد موفق کسانی هستند که کسب و کار خود را دارند و هر سال هم آن را ارتقاء می دهند.»

بیایید در این مطلب کمی باورهای خودمان را در مورد معنای موفقیت به چالش بکشیم.
شاید اگر تعاریف خود را تغییر بدهیم و اصلاح کنیم متوجه بشویم همین الان هم فرد موفقی هستیم؛ در این حالت رسیدن به موفقیت های بعدی به نظر ساده تر و ممکن تر می‌رسد.

 

 

تعریف بزرگان و افراد موفق از موفقیت چیست؟

بیایید تعریف موفقیت را ابتدا از زبان کسانی بشنویم که آن ها را موفق می دانیم. شما چه افرادی را موفق می بینید؟ سیاستمداران مطرح؟ ورزشکاران بین المللی؟ هنرمندان مشهور؟ ثروتمندان و کارآفرینان؟
اپرا وینفری نظر جالبی در مورد موفقیت دارد: «زمانی موفق هستی که حاضر باشی شغلت را حتی بدون گرفتن دستمزد هم ادامه بدهی.» پس از نظر اپرا لذت بردن از شغل و کار، موفقیت محسوب می شود.

وینستون چرچیل می گوید: «موفقیت یعنی بتوانی از یک شکست به شکست بعدی بروی، بدون آن که اشتیاق خود را از دست بدهی.» چرچیل اعتقاد داشته است که حفظ شور و شوق برای انجام امور چیزی است که موفقیت واقعی را رقم می زند.

 

این نقل قول جالب از هنری فورد شما را به فکر فرو خواهد برد: «کسب و کاری که فقط درآمد و پول تولید کند، نمی تواند خود را موفق بنامد.» شوکه کننده است! بسیاری از ما هدف نهایی را در این می بینیم که کسب و کاری راه انداخته و آن را به درآمدزایی برسانیم؛ اما یکی از موفق ترین افرادی که می شناسیم با ما هم عقیده نیست!

افراد موفقی که ما آن ها را الگو قرار می دهیم، موفقیت در زندگی را در نکاتی می بینند که اکثرا آن ها را نادیده می گیریم یا کم ارزش تلقی می کنیم. پس شاید ما تا امروز واقعا نمی دانستیم موفقیت چیست!

 

آیا می شود موفقیت را فقط در یک جمله تعریف کرد؟

باید واقعیت را بپذیریم و ذهن خود را به آرامش برسانیم: موفقیت یک کیفیت درونی است که تعریف آن برای هر شخص می تواند متفاوت باشد.
ما انسان ها معمولا در پی ایجاد چنین شرایطی در زندگی خود و اطرافیان مان هستیم:

 • رفاه مادی
 • تفریحات دلخواه
 • شادی و نشاط
 • تضمین سلامتی یا پشت سر گذاشتن بیماری
 • روابط اجتماعی مناسب
 • داشتن انگیزه و اشتیاق
 • پیشرفت های مادی و معنوی
 • حس رضایت از خویشتن
 • آسایش ذهنی
 • احساس امنیت

می توانیم موفقیت را برآورده شدن این نیازها بدانیم. شاید برای یک نفر رسیدن به شادی مهم تر از پست و مقام اجتماعی بالا باشد. کسی که از قبل دارای امنیت عاطفی، شغلی و اجتماعی است شاید داشتن یک بدن سالم و تناسب اندام را موفقیت بداند.
پس نتیجه می گیریم تعریف موفقیت کاملا به خود شخص، نیازها و جهان بینی او مربوط است؛ اما نقطه مشترک تمام این تعاریف «داشتن حس رضایت درونی» است.

آیا شما فرد موفقی هستید؟

به نظر می رسد پاسخ این پرسش باید یک بله یا نه قاطعانه باشد؛ در حالی که موفقیت کاملا نسبی است. حالا که بهتر می دانید موفقیت چیست، در قدم اول به این سوال ها جواب بدهید:

 • آیا زمانی بوده است که به خودتان افتخار کرده باشید؟
 • آیا کاری هست که حس کنید بهتر از دیگران انجام می دهید؟
 • آیا زمینه ای وجود دارد که اطرافیان در مورد آن با شما مشورت کنند و کمک بگیرند؟
 • آیا می دانید چه فعالیت هایی باعث خوشحالی تان می شود؟ آن ها را انجام می دهید؟
 • آیا برای بهتر شدن مهارت های شخصی و اجتماعی خود قدمی بر می دارید؟ (خواندن کتاب، دیدن فیلم، شرکت در کلاس ها و همایش های مرتبط)

پاسخ مثبت به هر کدام از سوال های بالا به این معناست که شما فرد موفقی هستید، هرچند موفقیت نسبی است و همواره می توانید آن را بهبود دهید. این نکته بسیار مهمی است. شما تا زمانی که خود را از قبل موفق حس نکنید نمی توانید به کسب موفقیت بیشتر امید داشته باشید.

 

سخن پایانی

موفقیت مانند سلامتی می ماند، زیرا دارای سطوح مختلف است.

 

کسی که سرما خورده است نسبت به شخصی که سرش آسیب دیده است، سالم تر است؛ اما همان شخص ممکن است دارای سلامت ذهنی پایین تری باشد. به همین ترتیب نمی شود گفت کسی که درآمد خوبی دارد به صورت مطلق از کسی که حقوق پایین تر اما آرامش فکری بیشتری دارد موفق تر است.

موفقیت در دو سطح شخصی و اجتماعی تعریف می شود. تجربه نشان داده است افرادی که در سطح اول حس خوبی ندارند نمی توانند به موفقیت اجتماعی پایدار دست پیدا کنند.
تعریف موفقیت چه در سطح شخصی و چه اجتماعی، ممکن است بین افراد مختلف متفاوت باشد. پس نمی توانیم با یک نسخه واحد به همه افراد نشان بدهیم که موفقیت چیست.

با این توضیحات بهتر است شما با تامل در علایق و اهداف خود و البته استفاده از منابع مختلف، تعریف منحصر به فرد و شخصی خودتان را از موفقیت پیدا کنید.
در این حالت برنامه ریزی برای محقق کردن اهداف، مسیر روشن تری خواهد داشت.
نکته قابل توجه این است که افراد زمانی احساس موفقیت می کنند که آرامش و شادی هم داشته باشند.

شاید در کوتاه مدت برخی کیفیت های دیگر (مانند درآمد و فروش بالاتر، تحسین و رضایت اطرافیان یا مدال ها و مقام های بالاتر) بتوانند جای آرامش و رضایت درونی را بگیرند؛
اما راز موفقیت از نظر هزاران انسان موفق این است :«بتوانید در زمان و مکانی باشید که آن را دوست دارید؛ کاری را انجام بدهید که از آن لذت می برید، فکر و وجدان آسوده داشته باشید و عمیقا احساس شادی کنید.»

اگر خواندن جملات انگیزشی درباره موفقیت شور و اشتیاقتان را بیشتر می کند، سری به اینجا بزنید.

18 پاسخ
 1. مهدی
  مهدی گفته:

  من از بچگی عاشق ثرمتند بودنم بودم اما کسی راهنمایم نبود وهمیشه روی خط موفقیت پیشروی ام رو حرکت داده ام تا به دنبال اهدافم برسم هرچند تاحالا به اون چیزی که میخوام نرسیده اماسطح اول یعنی درون خودم را شکست نداده ام با توکل به خدامن بک روزی پیروز خواهم شد به امید روزهای قشنگ وقدم های بزرگ ممنون از نکته های قشنگتون

  پاسخ
  • Ai.m.hasani
   Ai.m.hasani گفته:

   درود مهدی عزیز
   عالی عالی عالی هستی ، موفق شدن بیشتر از اینکه امکانات و پول بخواد ، حال میخواد . و عالیه که شما اینقدر با انگیزه و خوب هستید.
   همیشه پیروز باشید ، شیرین و شاد

   پاسخ
 2. محبوبه عسلی
  محبوبه عسلی گفته:

  خیلی خوب بود، من همیشه فکر می کردم که موفقیت یعنی درآمد، اما با این تعریف ها از موفقیت، من خودم را فرد موفقی می دانم.
  از کارم لذت می برم.
  ممنونم از مطالب خوب سایت تون

  پاسخ
 3. امیر
  امیر گفته:

  خیلی خوبه که این تعابیر مختلف از موفقیت، ثروت،شادی و… رو بخونیم و ذهن بازتری داشته باشیم. این مطالب خیلی می‌تونن مفید باشن.

  پاسخ
 4. امیر
  امیر گفته:

  به نظر من فرهنگ هر اجتماع هم تاثیر زیادی روی تعریف موفقیت برای افراد اون جامعه داره. مثل ارزش ها و هنجارها که توی هر جامعه میتونه متفاوت باشه.

  پاسخ
  • Ai.m.hasani
   Ai.m.hasani گفته:

   درود امیر عزیز
   دقیقا ، تعریف موفقیت در ذهن بعض افراد به اشتباه ، فقط پولدار بودن هست ، اما خیلی چیزهای دیگه رو میشه جزئی از ثروت به حاسب آورد
   به عنوان مثال ، خانواده خوب ، سلامتی ، روابط اجتماعی بالا ، توجه فردی به خود و … این ها چیزهایی هستن که در کنار پولدار بودن میتونن جزئی از ثروت ما محسوب بشن
   متشکرم از نکته سنجی و بیان نظر عالی
   شیرین و شاد باشید

   پاسخ
 5. محسن
  محسن گفته:

  موفقیت یک نفر با نفر دیگه ممکنه متفاوت باشه واقعا. قانون مطلقی وجود نداره. ممنون از مطالب خوب سایت.

  پاسخ
 6. اسدی
  اسدی گفته:

  کاش چنین مطالبی رو از دوره دبستان بهمون آموزش می دادن. یه عمر دنبال موفقیت دویدیم بدون اینکه واقعا اون اهداف رو دوست داشته باشیم.

  پاسخ
  • Ai.m.hasani
   Ai.m.hasani گفته:

   درود دوست عزیز
   درست میگید ولی ماهی رو هر وقت از آب بگیریم تازه ست
   حتما درباره مالک برند کی اف سی بخونید
   شیرین و شاد باشید

   پاسخ
 7. آدینه
  آدینه گفته:

  خیلی خوبه که یاد بگیریم و قبول کنیم موفقیت فقط درآمد بیشتر نیست. ممنونم از این مطلب جالب.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *